spot_img
spot_img

Брчко повукло “не” руским лијековима: Шта сад?

spot_img
spot_img

Влада Брчко дистрикта од Агенције за лијекове и медицинска средства БиХ затражила је да се глас њиховог члана у Комисији за лијекове у вези с увозом руских лијекова у БиХ сматра неважећим.

Иначе, члан Комисије за лијекове и медицинска средства БиХ из Брчко дистрикта је, за разлику од неколико пута раније, на сједници у сриједу гласао против одлуке да руски лијекови дођу у БиХ, и то без икаквог образложења.

Синиша Милић, градоначелник Брчко дистрикта, рекао је за “Независне” да је члан Комисије за лијекове био обавезан да обави консултације са Владом дистрикта и с њим као градоначелником, али да то није урадио, те да је из тог разлога затражио од Агенције за лијекове и медицинска средства БиХ да се његов глас сматра неважећим.

“Имамо интерну одлуку о начину представљања Брчко дистрикта у тијелима на нивоу БиХ. Један је аспект тај што ми губимо могућност набавке јефтинијих лијекова, који, како сам информисан, задовољавају све стручне критеријуме, а други је проблем за нас у Брчком начин представљања Брчког у тијелима БиХ. То може бити веома опасан преседан да се неко почне понашати као слободан стријелац”, рекао је Милић за “Независне”, додајући да ће се наставити интерна консултације те да ће све, па и даље изјашњавање члана из Брчког, зависити од Агенције за лијекове и медицинска средства БиХ.

Како су нам појаснили добро упућени у цијели процес, одлука о увозу руских лијекова у БиХ могла би бити донесена сљедеће седмице, с обзиром на то да је Александар Золак, директор Агенције за лијекове и медицинска средства БиХ, тај који доноси коначну одлуку.

“Директор треба да добије записник са сједнице Комисије и на основу расправе са сједнице, нових околности у вези с гласом из Брчко дистрикта те мишљења експерата донијеће коначну одлуку”, испричао је извор “Независних”.

Одлуку Комисије за лијекове која на посљедњој сједници није подржала увоз руских лијекова коментарисао је и Милорад Додик, српски члан Предсједништва БиХ, који је рекао да не постоји ниједан разлог да се забрани увоз тих лијекова у БиХ, наглашавајући да би било разумно понудити алтернативу грађанима који огроман новац троше за скупе медикаменте. Он је рекао да се ради о лијековима руских произвођача који су присутни на европском тржишту и потпуно испуњавају европске стандарде, а на простору БиХ би били јефтинији од 25 до 30 одсто у односу на оне које БиХ увози од других произвођача.

“То је прича која дуго траје. Несхватљиво је да лобији који држе монополе за лијекове то не дозвољавају. Ми смо видјели шансу у томе, јер су ти лијекови по стандардима исти као они који се продају у ЕУ, а били би јефтинији и за грађане и за јавни сектор и за приватнике”, рекао је Додик.

Подсјећања ради, на посљедњој сједници Комисије за лијекове БиХ која је савјетодавно тијело за долазак руских лијекова било је седам чланова из Републике Српске, док су седам чланова из Федерације БиХ и један члан из Брчко дистрикта били против. Занимљиво је да је у свим ранијим гласањима члан из Брчког био за то да руски лијекови дођу у БиХ, али је на крају без икаквог образложења промијенио своју одлуку.

У овој комисији још раније су, по захтјеву бијељинске фирме ИЦМ, гласали за долазак руских лијекова, међутим чланови из Федерације БиХ тражили су да се о њима изради експертско мишљење, које је и почео радити стручњак из Словеније, али је на крају одустао и све је пребачено стручњаку из Србије који је на крају израдио мишљење да се ради о безбједним и ефикасним лијековима.

Доношење одлуке о руским лијековима обиљежила је и изненадна оставка Тијане Ковачевић, тадашње предсједнице Комисије, правдајући то будућим пословима које планира радити, а којима би чланство у Комисији било сметња. Након њене оставке, Министарство здравља и социјалне заштите РС Стручном савјету Агенције за лијекове и медицинска средства БиХ предложило је Мирка Станетића, бившег директора УКЦ РС у Бањалуци, који је добио једногласну подршку за именовање.

 

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img