spot_img
spot_img

БиХ извезе килограм меса, увезе осам

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

За седам мјесеци ове године у БиХ је увезено месо вриједно више од 262,5 милиона КМ, док је извоз у истом периоду једва премашио 30,2 милиона марака, што је према ријечима произвођача домаћу производњу довело на ивицу пропасти.

Да БиХ увози на тоне меса, а извози на кашичицу потврђују подаци Управе за индиректно опорезивање (УИО) БиХ према којима је од јануара до краја јула на домаће тржиште стигло 44,5 милиона килограма меса, док је у истом периоду из БиХ на инострана тржишта пласирано свега 5,7 милиона килограма меса. Из тога произилази да на сваки извезени килограм увеземо скоро осам килограма меса.

Подаци УИО показују да је БиХ за седам мјесеци ове године највише увезла говеђег меса и то 16,4 милиона килограма, чија је вриједност 136,1 милион марака. На другом мјесту је увоз свињетине, јер је на домаће тржиште током ове године из иностранства стигло 8,7 милиона килограма тог меса, у вриједности већој од 39,6 милиона марака.

Подаци показују да је БиХ у том периоду на страно тржиште пласирала 5,7 милиона килограма меса, у вриједности већој од 30,2 милиона марака. Највише се извозило месо патке, гуске, ћурке.

Предсједник Удружења узгајивача свиња у РС Мишо Маљчић рекао је за “Глас Српске” да се на тржишту налази 90 одсто увозног меса.

– У Српској никад мањи тов није био, а увоз је толико узео маха да производња губи смисао. Осим тога, сточни фонд је веома пао, да се више не може пронаћи прасе за печеницу – рекао је Маљчић. Цијена прасића по килограму живе ваге, како каже, креће од 3,20 КМ плус ПДВ, те на пијацама до 4,20 КМ.

– Махом људи траже да им се закоље и истранжира месо па спремају за замрзивач, тако се радило и прије десетак година – казао је Маљчић.

Да се осјети криза, потврђују и у месницама широм Српске гдје истичу да им је промет пао за око 30 одсто и да грађани гледају у сваки грам.

– Највише се тражи свињетина која је најјефтинија. Свињско месо је мало поскупјело у односу на лани па крменадла и плећка коштају десет КМ, бут 11, док је вјешалица 12 КМ – казали су у бањалучкој “Месници код Лазе”, додајући да код њих нема меса из увоза.

И на југу Српске најтраженије је свињско месо што су потврдили у месници “Роган” из Требиња.

– Свињетина је повољнија од јунетине и телетине. Грађани купују мање количине него прије, осјети се да је опао посао и да је криза – казали су у овој месници, додајући да се током љета највише купује месо за роштиљ.

Прошла година

Подаци УИО БиХ показују да је БиХ током цијеле прошле године увезла 83,7 милиона килограма меса у вриједности од 398,3 милиона марака, а и тада је предњачило говеђе месо.

– Када је ријеч о извозу, током 2021. на страно тржиште пласирано је 7,7 милиона килограма меса, вриједног од 32,4 милиона марака – показују подаци УИО.

 

 

 

(glassrpske.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img