spot_img
spot_img

БиХ: 31,6 одсто испитаника није користило рачунар

spot_img
spot_img

Према анкети Агенције за статистику БиХ о кориштењу информационо-комуникационих технологија у домаћинствима урађеној лани, чак 31,6 одсто испитаника у БиХ никад није користило рачунар.

Ову чињеницу стручњаци оцјењују као поражавајућу с обзиром на то да технологија сваким даном све више напредује и све је потребнија у свакодневном животу, пишу “Независне новине”.

Ова анкета је спроведена, како се наводи на званичном сајту Агенције за статистику БиХ, на 9.043 домаћинства.

“Према овој анкети, 6,3 одсто је рачунар користило прије више од годину дана, 2,1 њих је рачунар користило прије више од три мјесеца, док је 61 одсто особа рачунар користило у посљедња три мјесеца”, истакли су за “Независне” у Агенцији статистику БиХ.

Нагласили су да је, према подацима из пописа становништва, домаћинстава и станова у БиХ 2013. године, од укупно 3.180.115 особа старијих од десет година информатички неписмених било 38,7 одсто.

Како појашњавају, информатичка писменост дефинише се као способност особе да обради текст, изради табеле, користи е-маил и интернет, док се особа која не зна обављати ниједну од наведених активности сматра компјутерски неписменом.

Слободан Драгичевић, секретар Удружења за информационе технологије Привредне коморе РС, казао је да је овакав податак поражавајући у овом времену достигнућа људске цивилизације.

“Ако постоје људи који никад нису користили рачунар, то говори о стању у друштву”, сматра Драгичевић.

С друге стране, истиче, можда је то један елемент који каже да још увијек нисмо досегли довољне нивое развоја.

“Данашњи начин функционисања појединца у односу на привредни систем је такав да тражи један активан однос и кориштење нових технологија”, упозорио је Драгичевић.

Никола Кужет, економиста из Бањалуке, рекао је да, иако постоји велики број људи који не користе рачунаре, велики је проценат оних који користе паметне телефоне, а који су, како каже, мини-компјутери.

“Тако да мислим да то није неке велика препрека за дигитализацију и испуњавање одређених образаца или попуњавање форми”, рекао је Кужет.

Према његовим ријечима, податак о кориштењу рачунара није охрабрујући и статистика јесте лоша, а како додаје, претпоставља да се то односи на старије људе.

“Оно што треба урадити је посветити се млађим људима. Треба увести информатику већ од првог основне, а програмирање од петог разреда. Такође сви разреди средњих школа би требало да имају информатику”, савјетује Кужет.

Ведрана Т. из Зворника казала је да рачунар укључи само да би погледала неки филм.

“Што се тиче уређаја, највише користим телефон за друштвене мреже, а рачунар укључим с времена на вријеме да бих одгледала неки филм. Када бих на телефону квалитетно могла одгледати филм, рачунар ми не би био потребан”, казала је ова Зворничанка.

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img