spot_img
spot_img

Медији: Меркелова у задњи трен спријечила сукоб Турске и Грчке

spot_img
spot_img

У уторак навече дошло је до спора Грчке и Турске у Средоземном мору око малог острва Кастелоризо у непосредној близини турске обале, који је за мало прерастао у оружани сукоб. Телефонски позив Ангеле Меркел спријечио је рат – “дословно у посљедњем минуту”, пише њемачки таблоид “Билд”.

“Билд” даље наводи да су разлог сукоба пробна бушења у потрази за нафтом и гасом, које Турска проводи у непосредној близини грчких острва и то у зони коју Грчка сматра својом “искључивом економском зоном” (Exclusive Economic ZoneEEZ). Ријеч је о “морском подручју 200 наутичких миља око овог острва”.

Њемачки најтиражнији дневни лист сазнаје и да је “због тога у уторак предвече 18 турских ратних бродова било на путу ка острву”.

“Билд” наводи и да је Грчка своју војску ставила у стање пуне борбене приправности.

“Али, онда се укључила њемачка канцеларка Ангела Меркел. Прво је телефонирала с турским предсједником Реџепом Тајипом Ердоганом, а потом и с грчким премијером Киријакосом Мицотакисом. Резултат: Турска је повукла својих 16 ратних бродова, али је два ипак оставила у близини острва. Али то је ипак изазвало ‘олакшање на обје стране Егејског мора!”, наглашава “Билд”.

Берлински лист “Tagesspiegel“, међутим, пише да је “мало вјероватно да ће доћи до заокрета у спору око природних ресурса”. Лист објашњава:

“Обје стране сматрају да су у праву. При том се позивају на различите конвенције и одредбе у оквиру поморског права. Двије државе би морале увидјети да је неопходна јасна пресуда треће независне стране. Требале би се хитно обратити Међународном суду или Међународном арбитражном суду. Меркел, ЕУ и НАТО би морали своје чланице и партнере Турску и Грчку увјерити у то. У супротном пријети војни сукоб, који је сада само одложен”, страхује коментатор дневника “Tagesspiegel“.

И угледни “Frankfurter Allemange Zeitung” коментарише спор између Грчке и Турске у источном дијелу Средоземног мора и такође наглашава да је “Ангели Меркел у посљедњем тренутку пошло за руком да Атину и Анкару скрене са курса војног сукоба”.

“Али, колико трајно ће то бити је код Ердогана једнако нејасно као и код Путина. Али, са сигурношћу се може претпоставити да руски предсједник са занимањем прати трајни сукоб на јужном крилу НАТО који свако мало дође до усијања”, пише франкфуртски дневник, а преноси “Deutsche Welle“.

О спору у источном Средоземљу пише коментатор листа “Südwest Presse“:

“Европа се и у експлозивном либијском конфликту, тако рећи на кућном прагу, укључила тек кад није имала шта да каже. Ако јој се пак исто понови у њеном дворишту, онда може заборавити на своја права о суверенитету. Крајње је вријеме за ангажовану дипломатију”, закључује “Südwest Presse” из Улма.

 

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img