spot_img
spot_img

Пријетње смрћу због истине о Косову и Метохији

spot_img
spot_img

Оснивач хуманитарне организације “Солидарност за Косово” Арно Гујон огласио се о пријетњама након репортаже о животу Срба на КиМ у француском листу “Фигаро”.

– Проалбански француски новинари су побјеснили након чланка о Косову “Фигароу” – написао је Гујон на Твитеру.

Он је навео да су се послије текста на мети нашли он и Жан Кристоф Бисон, замјеник главног уредника Фигароа, који је писао репортажу на десет страна под насловом “Српски дух отпора”.

– Посљедице: Кристоф Бисон је добио пријетње смрћу док мене развлаче по интернету називајући ме француским Милошевићем, фашистом и руским шпијуном. Није лако бити на страни истине. Али нећемо одустати – додао је Гујон на свом налогу на Твитеру.

Репортажа о животу Срба на КиМ објављена у француском листу “Фигаро” истински говори о хуманитарној ситуацији у српским енклавама на КиМ, изјавио је раније Гујон.

Он је додао да заслуге за репортажу иду тројици храбих новинара француског магазина, оцјењујући да није лако на Западу, у Француској, бити објекативан када су у питању исполитизоване теме.

– Они су направили феноменалну репотажу која истински говори о хуманитарној ситуацији у енклавама на Косову и Метохији – оцијенио је Гујон.

Истакао је да је “Фигаро” најчитанији и најпродаванији часопис у Француској и да ће сваки читалац имати прилику да се упозна са оним што се дешава на КиМ већ 20 година.

– Сазнаће да је срушено 150 цркава и манастира, сазнаће како живе данас, 2019. године, Срби у селу Новаке код Призрена, како живе монаси у Високим Дечанима, зашто су и даље војници Кфора око манастира Високи Дечани и зашто морају да чувају тај драгуљ српске историје – навео је Гујон.

Стварно стање ствари

Репортажа “Српски дух отпора” описала је живот Срба у покрајини. Гујон за РТС рекао да је то феноменална репотажа која истински говори о хуманитарној ситуацији у енклавама на Косову и Метохији.

Он је, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, рекао да заслуге за репортажу иду тројици храбих новинара магазина “Фигаро”, јер није лако на Западу, у Француској бити објекативан када су у питању исполитизоване теме.

– Они су направили феноменалну репотажу која истински говори о хуманитарној ситуацији у енклавама на Косову и Метохији – додао је Гујон.

Истакао је да је Фигаро најчитанији и најпродаванији часопис у Француској и да је сваки читалац имао прилику да се упозна са оним што се дешава на КиМ већ 20 година.

Новинар “Фигароа” каже да се то дешава било гдје друго у свијету ми бисмо говорили о апартхејду, о сагрегацији, а то што се дешава јужној српској покрајини на КиМ скоро да нико и не прича, нагласио је Гујон.

Новинари слабо знају о ситуацији на КиМ

Указао је да новинари углавном прије него што оду на Косову и Метохију веома слабо знају о томе, као и да то види јер увијек контактирају његову организацију.

Каже да је новинара магазина “Фигаро” који је направио ову репортажу упознао прије осам година и да му је и тада говорио о КиМ.

– Сваке године је он добијао наше извјештаје, писма, мејлове и осам година касније добили смо десет страна у магазину “Фигаро” о тој ситуацији. Наравно да када је отишао на лице мјеста он је могао да се увјери у оно што смо ми говорили свих ових година, да се увјери да монаси живе иза бодљикавих жица, да се не може причати на српском језику у Ђаковици, да има пуно крађа свугде на КиМ и да су напади и даље чести и да људска права за Србе и националне мањина на КиМ нису испоштована – објаснио је Гујон.

Додао је да су реакције на репортажу огромне и на друштвеним мрежема одјек је био огроман и у Француској и у Србији.

– Баш је јутрос написао главни узредник “Фигароа” на Твитеру одјек који има тај чланак у Француској показује да су људи жељни да сазнају шта се дешава тамо, али да се преријетко говори о томе. Он каже треба данас да знамо да су и Срби жртве на КиМ и да Србин може да буде жртва зато што о томе скоро нико да није говорио током 20 година – каже Гујон.

 

 

 

 

(srpskacafe.com)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img