spot_img
spot_img

Медији на њемачком: Балкан тек сад погађа први талас пандемије

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Медији са њемачког говорног подручја пишу о наглом порасту броја новозаражених корона вирусом у југоисточној Европи. Ради ли се о тзв. другом таласу од којег сви толико стрепе? Или првог није ни било?

“Регија југоисточне Европе је на врхунцу пандемије прошла релативно добро. Је ли то разлог због којег се пандемија сад враћа пуном снагом”, пита се “Spiegel Online“.

Додаје како су у цијелој регији бројеви новозаражених у наглом порасту: у Србији у поређењу с претходном седмицом за 125, у Босни и Херцеговини 75 а у Хрватској “чак 232 посто” више новозаражених.

Аутор наводи како је због ових бројака Аустрија прије неколико дана увела строга ограничења за све који се враћају из Србије, БиХ, Сјеверне Македоније. Исто вриједи и за Њемачку која је, успркос препорукама Савјета ЕУ, задржала забрану уласка за оне који долазе из Србије.

За ЕУ земље Хрватску и Словенију вриједе друга правила. “Spiegel” наводи како хрватске власти указују на то да су сви нови случајеви заразе “увезени” из сусједства.

“Постоји интензивни прекогранични промет међу балканским сусједима, али ни грађани Хрватске се наводно не придржавају правила о хигијени”, пише “Spiegel“.

У чланку се закључује како се можда у случају наглог пораста броја зараза на југоистоку Европе уопште не може говорити о другом таласу јер првог заправо није ни било.

“На Балкану заправо не може бити ријечи о другом таласу. Корона вирус једноставно долази са закашњењем. Владе су, свјесне слабости својих здравствених система, врло рано увеле лоцкдоwни тиме број зараза дуго држале на врло ниском нивоу. Прошле седмице су власти попустиле притиску привреде и грађана. Осим тога се у неким земљама одржавају и избори”, каже “Spiegel“.

Све због избора и туризма

Али колико год био строг lockdown, посебно у Србији гдје је на снази чак био и полицијски час, толико су неразумљива нагла попуштања, пише “Spiegel” и наводи фудбалске утакмице у Београду с 20.000 навијача или турнир Новака Ђоковића. И спомиње и сумњу у званичне бројке везане уз корона вирус у Србији.

У службене бројке у Србији сумња и јужноњемачки дневни лист “Heilbronner Stimme” који цитира локалне новинаре и извјештаје о смањеним званичним бројкама новозаражених, посебно уочи избора.

“Разлика између службене и стварне бројке је, кад су у питању умрли, најмање за 600 случајева. Број дневних зараза је био десет пута већи него службени”, каже за “Heilbronner Stimme” једна новинарка која је имала увид у скривене бројке.

Исто тако се говори и о забавама након избора без икакве заштите.

“Ситуација у Србији је све драматичнија. Роберт Коцх Институт Србију сматра ризичним подручјем”, пише “Heilbronner Stimme“.

И утицајни швајцарски њуз портал “Nau.ch” тематизује повећане бројке у регији југоисточне Европе те указује на “увезене” случајеве заразе у Швајцарској који се повезују с особама које су боравиле у Србији. И “Нау.цх” говори о лажираним службеним бројкама у Србији.

“Примјећујемо посебну концентрацију зараза код оних који су допутовали из Србије”, каже Стефан Кустер из Савезне канцеларије за здравство Швајцарске. Амбасадор Србије у Швајцарској Горан Градић демантује наводе:

“Ситуација у Србији је стабилна”, каже он.

Смрт за туризам

Главни њемачки јавни сервис “АРД” на страницама свог дописништва за југоисточну Европу са сједиштем у Бечу доноси опсежан досје о стању с корона вирусом у региону. И такође шпекулише о другом таласу заразе.

“Ради ли се овдје о другом корона таласу или само о врхунцу првог? Око дефиниција се може расправљати но чињеница је да напетост у погледу епидемиолошке ситуације у југоисточној Европи није попустила. Напротив”, закључује се у уводнику прегледа стања у овом дијелу Европе.

Разлоге за овакав развој ситуације “АРД” наводи на примјеру БиХ:

“Посвуда се може видјети зашто се зараза шири: у кафићима, ресторанима, трговинама и у јавном превозу многи не носе заштитне маске, а ни правила о размаку се нико не придржава”.

Што се тиче Хрватске, “АРД” наводи како је контрола корона кризе посљедњих седмица жртвована због политике и туризма.

“Хрватска је једна од земаља које су брзо и ефикасно реаговале на пандемију и које је словила као ‘корона фри’. Али од прије недјељу дана Хрватска спада међу пет ЕУ земаља (уз Шведску, Пољску, Француску и Шпанију) с највећим бројем новозаражених на 100.000 становника”, пише “АРД” и закључује:

“Ово засигурно није баш добра реклама за туристичку земљу Хрватску и сигурно један од разлога зашто туриста нема”.

 

 

 

(dw.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img