spot_img
spot_img

Унија пацијентских удружења Брчко дистрикта: Са каквим се проблемима носимо у доба епидемије ковида-19

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Епидемија ковида-19 која је захватила цијели свијет негативно се одражава на ионако тешку позицију чланова Уније пацијентских удружења у Брчко дистрикту.

Из Удружења „Брчанско срце“ које окупља пацијенте обољеле од малигних обољења кажу да њиховим члановима представља огроман проблем недостатак тестова.

“Имали смо ситуацију да је наша чланица требала путовати на лијечење у Хрватску али у болници није било тестова за њу. То је огроман проблем, замислите како се осјећа неко коме је дијагностикован карцином а не може отићи на лијечење…”, наводи Рамиза Мусић, предсједница удружења.

Са великим проблемима сусрећу се и обољели од мултипла склерозе. Славица Јекић, предсједавајућа удружења обољели каже да мултиплу склерозу прати и депресија.

Премало је разумијевања јер су њихови чланови у колицима, са штакама и ролаторима. Ријечи хвале упутили су за запослене у Ургентном центру брчанске болнице али и сами тврде да је у ЈЗУ генерално организација посла лоша.

Епидемију ковида-19 негативно осјећају и дистрофичари. С обзиром да се тешко крећу, неки скоро никако или у колицима, доживљавају стрес који убрзава прогресију и обољели су у још тежем стању.

Немогућност слободног кретања, доводи до депресије. Из Удружења Дистрофичара наглашавају да их од почетка епидемије није контактирао нико осим директора Фонда здравственог осигурања, господина Миодрага Тодоровића. Нико нас није упитао треба ли нам нешто ,нити посјетио, а има доста социјалних случајева у нашем удружењу, наглашава Ениса Рендић, предсједница Удружења.

Проблеме имају и окупљени у удружењу “Живот са целијакијом” Брчко дистрикта. Обољели од целијакије у Брчком за вријеме ковида-19 , могло би се рећи да се нису сусрели са великим проблемом по питању дијагностикованих целијакија.

Међутим особе које су у току дијагностике имају велики проблем самим тим што нису у могућности урадити ниједан налаз који указује на целијакију (антитијела, гастроскопију, биопсију) , самим тим довела нас је у тешку ситуацију јер новооткривене целијакије су најосјетљивије и могу створити велике проблеме и довести пацијента у целијацну кризу, а самим тим и њихови животи су угрожени.

Надамо се да ће ускоро и ови пацијенти моћи да добију дијагнозу, да се придржавају исте, и тако наставе са својим нормалним животом, нагласила је Емина Ружић предсједавајућа брчанског удружења Живот са целијакијом.

Проблеми не заобилазе ни чланове удружења “Беба више”. Људи који се боре са стерилитетом ионако су у великом стресу. Обустава рада клиника за вантјелесну оплодњу додатни је стрес посебно за жене којима откуцава “биолошки сат”.

Ограничене су на основу година а чини се да су ову годину сви изгубили. Такође, један од већих проблема је и немогућност одласка на лијечење у иностранство.

Тренутно три пара, која требају ићи на донацију, која је као што знамо, нелегална у нашој земљи, не могу да отпутују за Чешку.

Ово су само неки од проблема напомињу из Уније пацијентских удружења Брчко дистрикта БиХ чије је оснивање подржао и Омладински центар “Вермонт” из Брчког.

 

 

 

 

 

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img