spot_img
spot_img

Стамбено збрињавање у Брчко дистрикту: Почиње обнова кућа за Роме, расељене и повратнике

spot_img
spot_img

До краја ове године требало би да буде обновљено 45 кућа намијењених за стамбено збрињавање Рома, расељених особа и повратника на подручју Брчко дистрикта.

Ово је изјавио Петар Врховац, шеф Одјељења за избјегла и расељена лица Брчко дистрикта, објашњавајући да ће у те намјене бити утрошено 1,1 милион марака, а ријеч је о удруженим средствима Министарства за људска права и избјеглице БиХ и Брчко дистрикт, која нису реализована у 2013 и 2014. години, као ни у посљедње три године.

– Новац је оперативан и Влада је дала сагласност за његову реализацију према програму утрошка текућих грантова у 2019. години, а у укупној суми је, осим за обнову кућа, и 15.000 КМ на име субвенција за кориснике социјалног становања – рекао је Врховац.

У току је процедура јавне набавке за одабир извођача радова, а станови за Роме ће се градити по систему кључ у руке у мјесним заједницама у којим живе Роми, док је обнова ратом порушених кућа предвиђена на подручју цијелог Дистрикта.

Избор корисника је једним дијелом завршен, а након недавно затвореног јавног позив у току је и избор преосталих корисника.

За обнову ратом порушених кућа избор корисника се ради према Закону о избјеглим и расељеним лицима БиХ, који морају имати статус избјеглице, а за кориснике ромске популације то су, на нивоу Министарства за избјегла и расељена лица БиХ и надлежне комисије у Дистрикту, посебно утврђени критеријуми.

– Избјеглих и расељених лица је све мање јер им, према прописима, статус избјеглице престаје када добију личну карту и због тога већ дуже вријеме имамо проблем. За Србе из дијелова Федерације БиХ који се желе интегрисати овдје имамо посебан програм уз услов да петходно обезбиједе плац за изградњу кућа – каже Врховац.

Смањен број захтјева

Врховац процјењује да се стамбено збрињавање избјеглих и расељених лица може завршити током наредне три године, јер је ове године поднесено двоструко мање захтјева.

– Са 700 захтјева, колико је поднесено прошле године, број захтјева се ове године смањио на 350 и цијеним да у наредне двије-три године можемо све завршити – закључио је Врховац.

 

 

 

(srpskainfo.com)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img