spot_img
spot_img

Припреме за даље попуштање мјера: Ево како ће радити кладионице, тржни центри, козметички салони, теретане…

spot_img
spot_img

Кризни штаб Брчко дистрикта донио је данас, осим Наредби о епидемиолошким препорукама за спречавање ширења инфекције ковида-19 у угоститељским објектима, и Наредбе које дефинишу мјере у објектима за приређивање игара на срећу, тржним центрима, козметичким салонима, и теретанама.

Додајмо и да датум отварања ових објеката још увијек није познат, али се очекује у наредних десет до четрнаест дана, уколико епидемиолошка ситуација остане повољна.

 

Игре на срећу

Члан 1.

Овом наредбом доносе се епидемиолошке препоруке у сврху заштите корисника услуга у објектима за приређивање игара на срећу:

1. Испред улаза у објекат поставити дезо-баријеру.
2. На улазу у објекат поставити средство за дезинфекцију руку на бази 70 % алкохола.
3. Обавезно коришћење маски и рукавица од стране особља и корисника.
4. Поштовање дистанце од два метра и одређеног максималног броја корисника игара на срећу на сваком другом апарату у низу.
5. Након сваког корисника и смјене обавезно је урадити чишћење и дезинфекцију простора и апарата,а исти поступак поновити на крају радног времена.
6. Обезбјеђење физичке провидне баријере на наплатном радном мјесту која пружа довољну заштиту запосленом и кориснику.
7. Обавезна дезинфекција свих простора и површина у складу са препорукама.

Члан 2.

Ова наредба ступа на снагу даном доношења, а објавит ће се у „Службеном гласнику Брчко дистрикта БиХ“.

Тржни центри

Осим за наведене привредне субјекате, мјере заштите предвиђене су и за тржне центре. Ево шта каже Наредба:

Члан 1.

Потребно је осигурати физички размак минимално два метра међу купцима и између купаца и радника трговине због спречавања ширења инфекције.

Члан 2.

(1) На улазу у трговину треба купцима бити осигуран диспензер с дезинфекционим средством за руке и јасно истакнуто обавјештење о обавези дезинфекције руку при уласку.

(2) Такође на улазу треба бити јасно истакнуто обавјештење о обавези одржавања размака од минимално два метра међу купцима те између купаца и особља.

Члан 3.

Кваке и рукохвате на вратима те површине, рукохвата и ивице врата на хладњацима и остале површине за које се уочи да их купци често додирују требају се континуирано пребрисавати дезинфекционим средством на бази алкохола.

Члан 4.

Купци су обавезни носити заштитне маске.

Члан 5.

(1) Ради смањења физичког контакта потребно је ограничити број купаца који истовремено бораве у трговини (10 купаца на 100 м² нето).
(2) Након што у трговину уђе максимално дозвољен број купаца, даљи уласци су могући тек кад неко од купаца изађе, тј. на једног који изађе, један може ући.

Члан 6.

(1) У трговинама текстила препоручује се продаја без испробавања одјевних предмета.
(2) Епидемиолошки се не препоручује испробавање одјевних предмета који се облаче и свлаче преко главе.
(3) Ако је нужно испробати одјевне предмете, некупљена роба мора се спремити на пет дана у за то предвиђени простор прије поновног стављања у продају. Исто вриједи и за одјевне предмете из поврата.

Члан 7.

У трговинама које имају корпе или колица, ограничење броја купаца који улазе у трговину може се постићи на начин да се на располагање стави онај број корпа или колица који одговара највећем броју купаца који могу истовремено бити у трговини те да се улазак услови преузимањем слободне корпе или колица.

Члан 8.

(1) Особље треба приликом интеракције с купцем користити заштитну маску која прекрива нос и уста као и рукавице, те им стално бити на располагању дезинфекционо средство којим ће периодично дезинфиковати руке.
(2) Просторно осигурати размак од минимално два метра између послужитеља или благајника и купца приликом издавања робе и плаћања робе.
(3) Уградити заштитну преграду на мјесту послуживања и на благајни, која ће физички одвојити благајника од купца.
(4) Треба подстицати безконтактно плаћање кредитним картицама.
(5) Смањити блиски контакт радника који раде у одвојеним смјенама.
(6) Ако је могуће, организовати двосмјенски рад на начин да између прве и друге смјене буде барем сат времена размака, који ће се искористити за чишћење и дезинфекцију површина током рутинског чишћења.

Члан 9.

(1) Осигурати надзор над здравственим стањем особља дневним мјерењем тјелесне температуре. Особље треба прије доласка на посао измјерити тјелесну температуру.
(2) Ако је тјелесна температура виша од 37,2 °Ц, ако се особа осјећа болесно или има било које знакове болести (односи се на све симптоме и знакове болести, не само на болести дисајних путева), треба се јавити надређеном и не долазити на посао док се телефонски не јави љекару породичне медицине или хитној медицинској служби у случајевима кад је изравно угрожен живот или тешко нарушено здравствено стање.

Члан 10.

Испред улаза у тржни центар поставити дезбаријеру.

Члан 11.

(1) На тржници Аризона поред горе наведених препорука неопходно је у халама обезбиједити један улаз и један излаз са јасно истакнутим смјером.
(2) На улазу у хале поставити редаре.
(3) Испред улаза у халу поставити дезбаријеру.

Члан 12.

Ова наредба ступа на снагу даном доношења, а објавит ће се у „Службеном гласнику Брчко дистрикта БиХ“.

 

Козметички салони

Члан 1.

Овом наредбом доносе се епидемиолошке препоруке у сврху заштите корисника услуга и запослених у козметичким салонима, салонима за педикир и маникир, салонима за тетоважу, салонима за масажу.

Члан 2.

Дјелатностима у којима се остварује близак контакт између запосленог и корисника услуге, обавезно је спровођење мјера физичког дистанцирања и дезинфекције на следећи начин:

1. Запослени или корисници услуга који имају било који од симптома респираторне инфекције морају да одустану од пружања и коришћења услуга његе, уљепшавања и масаже.
2. Запослени морају носити маске и рукавице. По потреби могу носити и визире.
3. Корисници услуга морају носити маске када је то изводљиво у односу на услугу која им се пружа.
4. Како би се све процедуре у радном простору могле спроводити са што већим степеном безбједности, у радном простору не треба да борави више од двоје корисника услуга у исто вријеме при чему се мора одржавати прописано растојање од минимум 2 метра.
5. Пријем обављати путем заказивања како би се остварила временска дистанца између корисника услуга. Уколико и дође до преклапања већ заказаних клијената, нови клијент треба да сачека испред салона. Потпуно избјегавати устаљену праксу окупљања и дружења у салонима.
6. На уласку у салон поставити дезо баријеру.
7. На уласку у салон имати дозер за дезинфекцију руку тј. рукавица корисника.
8. На радним мјестима за маникир и педикир поставити фиксне или мобилне параване од плексигласа између запосленог и корисника услуга.
9. После сваке муштерије обавити дезинфекцију радног мјеста, столице, опреме и прибора који је коришћен као и стерилизацију опреме и прибора који се иначе примењују и током редовних процедура.
10. Пре пријема и почетка рада нове муштерије запослени мора обавити замјену рукавица.
11. За сваку муштерију користити једнократне чисте убрусе, капе, огртаче и остало или посебне чисте пешкире, прекриваче, капе, огртаче и слично који су прошли третман прања на температури од најмање 60° C.
12. У тоалетима обезбиједити сапуне и папирне убрусе и спроводити редовну дезинфекцију површина.
13. Обављати редовну дезинфекцију свих радних површина, подова, ручица и квака неким од препоручених регистрованих дезинфекционих средстава према приложеном упутству произвођача.
14. Часописе уклонити из салона а корисници услуга могу користити само своје часописе.

Члан 3.

Ова наредба ступа на снагу даном доношења, а објавит ће се у „Службеном гласнику Брчко дистрикта БиХ“.

 

Теретане и фитнес центри

Члан 1.
Овом наредбом доносе се епидемиолошке препоруке у сврху заштите корисника услуга и запослених у теретанама и фитнес клубовима.

Члан 2.
Имајући у виду пут преношења корона вируса и чињеницу да се приликом форсираних спортских активности у већој мјери у окружење ослобађају секрети и честице које потичу из респираторног тракта, са коже и др. организација рада теретана и фитнес клубова се мора спровести на начин да се на најмању могућу мјеру смањи могућност излагања корисника и запослених евентуално присутном узрочнику COVID-19 (посебно значајно због постојања случајева асимптоматског оболијевања).

У том погледу се треба придржавати следећих мјера:

1. Прије пуштања у рад, направити план рада у погледу организације функционисања објеката у условима примјене неопходних мјера заштите.
2. Обезбиједити потребну количину прописане личне заштитне опреме и дезинфекционих средстава за запослене и кориснике.
3. На видном мјесту истакнути правила понашања и услове коришћења услуга теретана и фитнес клубова у вријеме епидемије корона вируса. О овим правилима обавијестити сваког корисника приликом уласка у теретану и фитнес клуб, као и електронским путем или путем телефона прије најављеног доласка.
4. Корисници услуга морају унапријед заказати телефоном, мобилним телефоном или електронском поштом термин за коришћење услуга теретана и фитнес клубова, којом приликом се обавјештавају о условима коришћења.
5. На улазу у клуб поставити дезобаријеру.
6. Приликом уласка запослених и корисника обавити дезинфекцију руку са неким од препоручених дезинфекционих средстава (пожељно 70% алкохол) путем дозера или пумпице са распршивачем (опционо сува дезинфекција гелом).
7. Пожељно је посједовање бесконтактног топломјера којим би се сваком кориснику и запосленом приликом уласка измјерила тјелесна температура.
8. Број корисника који бораве у исто вријеме у теретанама и фитнес клубовима, као и услови и начин коришћења реквизита и програма морају бити контролисани од стане овлашћеног лица теретане и фитнес клуба, тако да се у потпуности испоштују ове као и друге важеће препоруке здравствених служби у циљу превенције ширења Цовид19.
9. Ангажовати лиценциране инструкторе који ће поред савјета корисницима везано за спровођење одговарајућих вјежби, координирати ангажовање и распоред корисника унутар теретана и фитнес клубова и инсистирати на спровођењу наведених мјера превенције.
10. У овој фази рада теретана и фитнес клубова орјентисати се на програм индивидуалног вјежбања уз поштовање дефинисаних мјера превенције. На отвореном простору могуће је организовати групне вјежбе у којима нема директног контакта између учесника и уз поштовање социјалне дистанце од минимум 2 метра.
11. Рад теретана и фитнес клубова организовати тако да се корисници примају уз предходно заказивање у одређене термине по групама, према предходно дефинисаном дозвољеном броју корисника у складу са обавезом поштовања физичког растојања између справа и корисника (социјална дистанца), као и поштовања других наведених услова за рад. Дужину боравка појединих група прилагодити врсти и садржају активности, као и потреби обављања поступка чишћења, прања и дезинфекције свих реквизита, опреме и просторија после сваке групе корисника, а прије уласка наредне. На примјер, уколико се предвиђа трајање вјежби од 1,5 сата, наредних пола сата по изласку свих корисника спровести поступак провјетравања, чишћења, прања и дезинфекције.
12. Распоред опреме, справа и других реквизита за вјежбање, односно организација активности мора бити таква да у сваком моменту између корисника буде задовољена препоручена социјална дистанца (физичка удаљеност од најмање 2 метра, а по могућству и више).
13. Справе за вјежбање и распоред корисника организовати тако да приликом форсираног дисања корисници нису окренути једни ка другима.
14. Потребно је да корисници понесу са собом личну заштитну опрему (маске и рукавице) у већем броју (за замјену у случају овлаживања, оштећења и сл.), као и средства за дезинфекцију руку, у противном исто им мора обезбиједити управа теретана и фитнес клубова.
15. Корисници услуга морају користити сопствену спортску и опрему за одржавање хигијене (пешкире, преобуку и др.), као и друге личне предмете који се не смију мећусобно размјењивати (боце са средствима за рехидрацију, чаше и др.).
16. Коришћење заједничких, помоћних просторија, као што су свлачионице, туш кабине и сл. могуће је само уколико постоји могућност да се након сваког коришћења изврши дезинфекција тих просторија. Санитарне просторије (тоалете и простор за прање руку) више пута у току дана дезинфиковати.
17. Све вријеме рада теретана и фитнес клубова омогућити природно провјетравање просторија, а по изласку сваке групе форсирано провјетравање, отварањем свих прозора и врата. Не користити вјештачко вентилирање уколико је у питању сплит ситем вентилације (ситем у коме ваздух циркулише унутар просторије проласком кроз унутрашњу јединицу клима уређаја без размјене истог са спољним свјежим ваздухом).
18. Опрема, справе и реквизити за вјежбање се морају дезинфиковати више пута у току радног времена. Препоручљиво је да се корисницима обезбиједи дезинфекционо средство у виду пумпице са распршивачем којим ће они дезинфиковати опрему, справе и реквизите прије сваког коришћења. Обезбиједити убрусе за једнократну употребу за брисање влажних површина уз накнадно прскање дезинфекционим средством.
19. Цијели простор теретана и фитнес клубова, са свим пратећим просторијама, мора свакодневно бити детаљно очишћен и дезинфикован након завршетка рада.
20. У случају сумње да неко од запослених или корисника има симптоме заразне болести COVID-19, (повишена температура, кашаљ, краткоћа даха и отежано дисање) одговорно лице клуба дужно је да, без одлагања удаљи лице из просторија клуба, са препоруком да се одмах јави у дом здравља (фебрилна амбуланта).
21. Уколико се појави случај из тачке 20. овог члана одмах обуставити рад и спровести мјеру детаљне дезинфекције простора теретане и фитнес клуба и свих пратећих просторија. Са радом наставити наредног дана након дезинфекције. Узети податке особе која је током боравка у теретани и фитнес клубу испољила знаке респираторне инфекције или повишене температуре и пратити инструкције надлежних здравствених служби о даљем поступању у случају регистровања позитивног налаза на тесту за вирус SARS-COV-2 (корона вирус).

Члан 3.
Ова наредба ступа на снагу даном доношења, а објавит ће се у „Службеном гласнику Брчко дистрикта БиХ“.

 

 

 

 

 

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img