spot_img
spot_img

Положени вијеници на спомен-обиљежју у Грбавици

spot_img
spot_img

У брчанском насељу Грбавица, на мјесном гробљу, данас је служен парастос погинулим борцима у Одбрамбено-отаџбинском рату, из овог и сусједних насеља.

На спомен-обиљежју у Грбавици, подигнутом за 65 погинулих бораца, градоначелник Брчко дистрикта БиХ Синиша Милић положио је вијенац. Вијенце су положили и министри у Влади Републике Српске те представници организација проистеклих из Отаџбинског рата.

Министар рада и борачко-инвалидске заштите, Душко Милуновић је истакао да су у БиХ бројна стратишта Срба била у свим ратовима – у прошлим вијековима и посљедњем одбрамбено-отаџбинском рату, да је тачно да нема правде за Србе, што је видљиво и у овом злочину који се десио 8. марта. 1993. године.

“Постављам питање Тужилаштву БиХ је ли командна одговорност резервисана само за Србе када им се суди и да ли имају намјеру да осуде овакве злочине? Да ли је по њиховим мјерилима ово ратни злочин и докле ће правда да чека”, упитао је Милуновић.

Ђокић је рекао да се Срби традицији окупљају на овај дан да би се сјетили храбрих Грбавичана који су погинули у рату, те изразио незадовољство због некажњавања одговорних за гнусни злочин.

Предсједник Борачке организације Републике Српске Миломир Савчић рекао је да и данас, у миру постоје разне провокације упућене српским борцима.

“Надамо се да ћемо правду дочекати, да неће наша покољења бити у ситуацији да дочекуји правду. Нажалост, одређене врсте злочина против мира и данас трају. Имамо примјере да наши суграђани, представници других народа, читаву нашу војску називају злочиначком, фашистичком и онда можете да замислите шта може из таквих изјава и провокација да проистекне”, додао је Савчић.

Градоначелник Брчко дистрикта Синиша Милић подсјетио је да се предмет овог ратног злочина налазио пред Тужилаштвом Брчко дистрикта и пред Тужилаштвом БиХ, али да су, нажалост, резултати увијек били исти.

“То говори да постоје, можда, пропусти у самој организацији, начину избора судија и тужилаца уопште у БиХ, јер је евидентно да на овај начин није обезбијеђена правда, односно исти третман свих жртава у БиХ”, рекао је Милић.

Он је апеловао на све српске представнике власти на свим нивоима у БиХ, па и у дистрикту, да се престане са страначким борбама и да се усаглашеним приступом затражи једнак третман Срба у БиХ, посебно српских жртава у протеклом рату.

Пелка Пудић, која је у том страшном злочину изгубила сина од 18 година, рекла је да правду више и не очекује.

“Они се 26 година шетају по Брчком, а моје дијете лежи под земљом. И не само мој син, сви су они били млади”, рекла је Пелка и додала да јој 26 година од како је изгубила сина нико није ушао у двориште да види како живи и да јој помогне.

Стравичан масакр над припадницима Војске Републике Српске из овог краја починили су припадници такозване Армије БиХ у чијем саставу су били комшије, муслимани из Брчког.

Осмог марта 1993. године 13 српских борца из Грбавице заробљено је у Бодеришту, код Брчког. Без обзира на договорену размјену, Срби из Грбавице измасакрирани су, а затим убијени.

Из насеље Грбавица у посљедњем рату погинуло је највише Срба у пријератној општини Брчко

(nula49.com/SRNA)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img