spot_img
spot_img

Министар Милуновић боравио у посјети Дистрикту

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Током радне посјете Брчко дистрикту министар рада и борачко-инвалидске заштите РС Душко Милуновић и градоначелник Синиша Милић данас су у Канцеларији Владе Републике Српске у Брчком одржали радни састанак са представницима удружења борачке популације.

Министар Милуновић је рекао да разговарали о проблемима борачке популације које могу заједнички рјешавати.

– Говорили смо о стамбеној проблематици. Влада РС је по програмима стамбеног збрињавања у Брчко дистрикт уложила 2, 373 милиона КМ и збринула 125 породица од којих 60 стамбеним јединицама, а 60 неповратним новчаним средствима. За стамбено збрињавање сада је пријављено 28 породица, од којих се 11 кандидовало за рјешавање стамбеном јединицом, а остали неповратним новчаним средствима – рекао је Милуновић.

Додао је да ће након жалбене процедуре расписати јавни позив за још три упражњене стамбене јединице и изразио наду да ће програми стамбеног збрињавања бити настављени.

Синиша Милић градоначелник Брчког изјавио је да посјета министра Милуновића представља конкретан примјер афирмације договора између премијера Српске и власти Брчко дистрикта о активирању рада Канцеларије Владе РС у Брчком, као својеврсном деташману за рјешавање проблема држављана РС у Брчко дистрикту.

– Једно од централних питања било је и питање које је провејавало кроз медије да жене жртве ратне тортуре нису у стању да овдје остваре своја права. Разјаснили смо ту ситуацију, а ради се о потреби да се испоштује одређена процедура жена жртава рата у смислу покретања кривичног поступка, односно подношења кривичних пријава против Н.Н. починиоца и документовања ратног злочина – рекао је Милић.

Додао је да се пред институцијама Дистрикта појавило 28 захтјева за остваривање права и да су сви ријешени, од којих 14 позитивно.

– У12 случајева утврђена су статусна права, а у два је одређено новчано право – појаснио је Милић.

Десанка Тегелтија предсједница Удружења жена жртве рата каже да нема помака у рјешавању њиховог проблема.

– У удружењу су 153 жене које су пријавиле да су биле жртве рата и логора, али то нису доказале јер инспектори неће да узму изјаве, зашто и како не знам – рекла је Тегелтија, додајући да неће одустати од доказивања и остваривања права.

Радојица Божић из Удружења ратних војних инвалида 91 рекао је да стамбено није ријешено за око 60 људи од којих је седам у колективном центру.

– Веома тешко иде кроз ове програме Владе РС. Сада ћемо можда ријешити два или три случаја. Покушавамо са Владом Брчко дистрикта да пронађемо рјешење како би ове године ријешили бар још десет случајева – рекао је Божић.

 

 

 

 

(srpskainfo.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img