spot_img
spot_img

Градоначелник са сарадницима обишао успјешне воћар

spot_img
spot_img

Градоначелник Брчко дистрикта БиХ Синиша Милић са сарадницима данас је обишао успјешне произвођаче и извознике воћа – Владу Стокића из Поточара и Амира Авдића из Шаторовића.

Приликом обиласка градоначелник је истакао да је циљ обиласка упознавање са стањем на терену те изразио задовољство што је имао прилику да разговара са успјешним воћарима који су доказ да се од пољопривреде ипак може живјети.

„Ми смо увели и систем самозапошљавања у пољопривреди који ће помоћи свим младим људима који желе да се баве пољопривредом. Могли смо чути и похвале у вези са системом подстицаја у дистрикту, прије свега када је у питању количина новца. Чули смо и одређене приједлоге за унапређење система подстицаја, које ћемо свакако анализирати да бисмо за наредну годину припремили још стимулативнији правилник“, истакао је градоначелник Милић. Он је нагласио да је ових дана покренута процедура измјене правилника који се тиче располагања јавном имовином, укључујући и закуп пољопривредог земљишта, са циљем да се спријече одређене злоупотребе, а како би то земљиште заиста било стављено у функцију пољопривредне производње и на услугу онима који истински желе да се баве пољопривредом.

Владо Стокић шест година се бави узгојем дуња, што се показало веома успјешним.

„Воћњак је укупне површине два хектара. Под шљивом се налази 1,1 хектар, а остало je под засадом дуње. Дуње продајем или производим ракију, што зависи од откупне цијене дуње, пласмана ракије и осталих околности. Ове године стање са дуњом је прилично добро за разлику од осталих воћних врста, које су прилично подбациле. Очекујемо прилично добар род што се тиче квалитета и квантитета“, рекао је Стокић. Он је додао да се бављењем пољопривредом може обезбиједити егзистенција али само уз стручно усавршавање и бављење интензивним узгојем, уз савремено воћарство. Напоменуо је и да су подстицаји у Брчком на задовољавајућем нивоу у односу на сусједне општине и додао да би произвођачима попут њега, који имају интензивне засаде, више одговарало да се подстиче произведена количина воћа, а не површина на којој је оно засађено.

Амир Авдић, власник фирме „SOFF” из Шаторовића, бави се откупом воћа за Европску унију и руско тржиште.

„Откупљујемо и извозимо све воће од јагоде и боровнице до шљиве. Бирамо квалитет који се на нашим подручјима мора додатно побољшати како би били задовољени стандарди ЕУ. Осим што извозимо и сами производимо воће. Имамо хектар трешње, хектар боровнице и десет хектара шљиве“, додао је Авдић.

Зоран Гајић, шеф Одјељења за пољопривреду, шумарство и водопривреду, рекао је да је на подручју дистрикта Брчко 1.200 хектара засађено воћем гдје су заступљене све врсте култура.

„Подстицаји износе од 600 до 800 конвертибилних марака по хектару. Имамо и капиталне инвестиције гдје се може нови воћњак засадити, ту су подстицаји за јабучасто воће 1.200 КМ, а за коштичаво 2.500 КМ по хектару. Створени су сви предуслови да се ова производња може још више унаприједити“, закључио је Гајић.

 

 

 

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img