spot_img
spot_img

Брчко: Премијерно приказан аматерски документарни филм “Дјеца Дејтона”

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Синоћ је у дому културе одржана премијера аматерског документарног филма „Дјеца Дејтона“, у организацији младих активиста под називом „District team“ који су окпљени на USAID пројекту ре:Генерација, којег имплементира међународни републикански институт (IRI) у сарадњи са Магацином Кабаре из Сарајева.

Дистрицт теам је протеклих пар мјесеци одржао низ друштвених активности које су грађани имали прилику да синоћ погледају. Филм говори о помирењу и суживоту у БиХ. У филму учествују ратни ветерани, музичари, активисти, умјетници и средњошколци.

Филм шаље поруку мира и љубави, и да је на надолазећим генерацијама да граде Босну и Херцеговину бољим мјестом за живот.

“Заиста ми је велико задовољство што смо коначно дочекали премијеру филма. Пуно рада и труда је иза нас. Протеклих пар мјесеци имали смо низ активности које су грађани имали синоћ прилику погледати. Што се тиче одзива људи морам рећи да сам изненађен. Оно што ме највише синоћ изненадило је велик одзив младих људи којима је филм првенствено и намијењен. Брчко је показало синоћ заједништво и снагу, млади су показали да желе и могу бити дио промјена. Још једном се захваљујем свима који су на било који начин допринијели нашем раду. DIstrict Team наставља даље са радом, циљ нам је у скоријем времену и
званично основати наше удружење”, рекао је Мирсад Захировић, један од аутора.

Емир Карамујић је додао да осјећа невјероватно задовољство, иако се пројекту ближи крај.

“Како због реакција грађана који су присуствовали премијери, грађана који су присуствовали прављењу мурала, тако и због свих младих људи који су учествовали у реализацији овог пројекта од само почетка. Могу слободно рећи да смо успјели повезати младе људе из разних сфера друштва коју имају један заједнички циљ, а то је да допринесу позитивним промјенама у овом граду и држави и активно раде на помирењу међу народима Босне и Херцеговине. Посебно бих истакао допринос ветерана чије смо све временске поруке имали прилику чути у току реализације пројекта, као и на премијери филма. Њихове поруке да је рат највеће зло које се може десити једном друштву и да је боље на сваки могући начин тражити компромисе, преговарати и тежити ка мирним рјешењима ће остати трајно записане на филму који смо снимили. Вјерујем да ова прича о помирењу младих, постдејтонских генерација ће наставити у овом смјеру и да ћемо заједно градити боље друштво за све нас и за младе који остају да живе у Босни и Херцеговини”, појашњава Карамујић.

“Такође, напоменуо бих да је у аугусту премијера филма који је рађен у оквиру пројекта Ре:генерација који ће да прикаже 10 младих особа из 10 општина Босне и Херцеговине, гдје је свака општина и сваки сегмент филма посебна прична за себе о постратној заоставштини и данашњем животу у свим градовима из којих долазе. Позивам вас да пратите странице пројекта на друштвеним мрежама и погледате шта су то инспиративни млади људи из свих крајева ове државе спремили за вас”, додаје он.

“Гледајући уназад догадјаје који су се дешавали у Брчком или генерално у Дому културе могу рећи да сам задовољан одзивом људи те позитивним коментарима и критикама. Добили смо реакцију публике какву смо очекивали, а на нама је да филм види што више људи”, додаје Стефан Савчић, још један од чланова District team-а.

 

 

 

 

 

(nula49.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img