spot_img
spot_img

Брчко положило тест хуманости: Волонтери не посустају у борби са вирусом

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Од 13. марта, кад је Влада Брчко дистрикта прогласила општу опасност од вируса корона и активирала Кризни штаб, Горска служба спасавања, Црвени крст и неколико других невладиних организација помажу у пословима дезинфекције, транспорта потенцијално обољелих, снабдијевању људи у изолацији храном и лијековима.

-Све је ово ново за нас и покушали смо у ходу да се организујемо најбоље што можемо. Мислим да смо у протеклим седмицама успоставили добар систем. Свакодневно имамо од 16 до 20 волонтера и четири стално запослена у нашој служби који су стално оперативни. Посједујемо сву потребну опрему за излазак волонтера на терен. Радимо свакодневно доставу хране и заједно са службом Цивилне заштите и Полиције Дистрикта транспорт потенцијално обољелих људи – каже Денис Шехановић, секретар Црвеног крста.

Донација хране

Они помажу Цивилној заштити Одјељења за јавну безбједност Брчко дистрикта. Појашњава да је рад волонтера организован у неколико тимова.

Два тима раде на достављању хране, један тим је санитетски који се по потреби ангажује за транспорт потенцијално обољелих, док је један тим формиран за помоћ људима у карантину.

Храну и потрепштине за људе којима је помоћ потребна обезбјеђују уз помоћ донатора и из властитих резерви, али ће то, истичу у Црвеном крсту, ускоро бити уређено и кроз систем владиних институција.

-Првенствено нам је битно да опслужимо људе који су у изолацији и у ризичним групама – истиче Шехановић, додајући да не заборављају ни редовне кориснике њихове помоћи и да настоје колико је то могуће да им обезбиједе неопходно.

Тања Игњић волонтер је Црвеног крста седам година и тренутно обавља дужност координатора за набавке. Истиче да од увођења ванредног стања раде на дезинфекцији, набавци средстава за хигијену, хране и лијекова, као и транспорту потенцијално заражених особа.

-Свакодневно имамо око 30 позива са различитих страна Дистрикта, али све стижемо, јер су волонтери јако вриједни – каже Игњићева. Додаје да се не плаше, јер све што раде раде под заштитном опремом.

Дезинфекција

Мирсад Хасанбашић, координатор за кризне ситуације Цивилне заштите Брчко дистрикта истиче да је осим Црвеног крста ангажовано више других невладиних организација и да је од увођења ванредног стања у Дистрикту на терену свакодневно око 50 људи.

-Радимо свакодневно оперативно на терену, а били смо и логистички ангажовани на успостављању шаторског насеља на стадиону, оспособљавању капацитета Техничке школе за смјештај обољелих, као и на постављању деконтаминационе станице – каже Хасанбашић.

Дезинфекција им је свакодневни посао, а ради се на свим јавним површинама, јавним објектима и институцијама.

Више пута су дезинфиковали пословне зоне у којима фирме још увијек раде, све стамбене зграде и пословне просторе у њима, мјесне заједнице, вјерске објекте.

– Имамо довољно дезинфекционих средстава. Вањске површине дезинфикујемо хлором, а просторе средствима на бази алкохола. Имали смо довољно и заштитне опреме, а очекујемо ускоро и испоруку нове опреме која је набављена – истиче Хасанбашић.

Навикавање на нову ситуацију

На пословима спречавања ширења вируса корона ангажовани су, између осталих, „X Центар“, Ронилачки клуб „Немо“, група навијача „Манијаци“, Мото клуб „Грунф“. Горска служба спасавања ставила је Цивилној заштити на располагање седам својих људи.

– Обуставили смо редовне активности и обуке и радимо према упутама Цивилне заштите, углавном на пословима дезинфекције. Није тешко, али нам је требало неколико дана да се навикнемо – каже Аднан Османовић, начелник Горске службе спасавања.

 

 

 

 

 

(srpskainfo.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img