spot_img
spot_img

Брчко: Одржана јавна расправа о Закону о високом образовању

spot_img
spot_img

У складу са Одлуком Скупштине Брчко дистрикта БиХ, Комисија за образовање, спорт, културу и сарадњу с вјерским заједницама одржала је данас јавну расправу о Нацрту закона о измјенама и допунама Закона о високом образовању у Брчко дистрикту БиХ.

Учешће у јавној расправи којој су присуствовали предсједник и потпредсједник Скупштине Брчко дистрикта, Есед Кадрић и Иво Филиповић, узели су представници стручне јавности: представници Економског факултета, Високе школе „Емпирика“, Европског универзитета и Интернационалног универзитета у Брчком.

Сенад Османовић, шеф Одјељења за образовање рекао је да се измјенама и допунама Закона о високом образовању рјешавају досадашњи проблеми везани за акредитовање високошколских установа. Једна од кључних измјена и допуна је и раздвајање управног од инспекцијског надзора.

– Циљ измјена и допуна Закона јесте да се ријеше недостаци који су препознати протеклих година, а који се углавном односе на проблеме акредитовања и лиценцирања високошколских установа – рекао је Вукашин Панић, предсједавајући Комисије за образовање, спорт, културу и сарадњу с вјерским заједницама. Представници надлежног одјељења и скупштинске комисије истакли су да се очекује да стручна и јавна расправа укажу на евентуалне недостатке у понуђеном тексту Нацрта закона о измјенама и допунама Закона о високом образовању прије његовог разматрања и усвајања у Скупштини, у другом читању.

– Сви очекујемо да ће се измјенама и допунама Закона о високом образовању у Брчко дистрикту БиХ унаприједити стање у овој области и створити правни оквир који ће омогућити да превазиђемо неспоразуме и несугласице – рекао је Синиша Билић, декан Факултета за менаџмент Интернационалног универзитета у Брчком. Додао је да би прије свега требало донијети правилник за обнављање процеса акредитације како би универзитети могли доказати да посједују одређене квалитете у складу са стандардима у области високог образовања.

Комисија за образовање, спорт, културу и сарадњу с вјерским заједницама сумираће резултате јавне расправе и поднијети извјештај Скупштини. У складу са скупштинском Одлуком о спровођењу јавне расправе, Комисија је задужена да записник са јавне расправе достави посланицима најмање петнаест (15) дана прије упућивања Нацрта овог закона у процедуру другог читања.

 

 

 

 

 

(nula49.com)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img