spot_img
spot_img

Брчко на суду: У парничним поступцима град изгубио 5,7 милиона КМ

spot_img
spot_img

У периоду од 2012. до 2017. године Брчко дистрикт је у 487 окончаних парничних поступака изгубио 5,7 милиона КМ.

Дистрикт је тужен по више основа, за накнаду штете због неоснованог хапшења, угриза паса луталица, разних новчаних потраживања, радних спорова, експропријација…

Ове податке предочила је Канцеларија за ревизију јавне управе и институција кроз извјештај ревизије учинка, који је био и пред послницима брчанског парламента.

Есед Кадрић, предсједник Скупштине Брчко дистрикта, каже да је то потврда дуго присутног сазнања да Дистрикт у правилу губи спорове на суду.

– Изгубљени су спорови по више основа од експропријације због неквалитетне процјене приликом изузимања земљишта, ослобађајућих пресуда, тендерских процедура, а имали смо и ситуацију да су затезне камате премашиле главницу спора. Само у једном процесу, који није обухваћен овим извјештајем, изгубили смо 1,2 милиона КМ, а вриједност тендера је била 500.000 КМ. Бојим се да је било периода када су институције или појединици унутар институција свјесно доприносили да се одређени предмет нађе пред судом како би се заобишао систем, а без икакве одговорности – рекао је Кадрић.

Он подсјећа да је у Брчко дистрикту уведен систем регресне тужбе како би се, ако неко свјесно учини штету Дистрикту, она намирила из властите имовине и истиче да се још није десило да је неко обештетио Дистрикт.

– Извјештај ревизије биће упућен надлежним скупштинским комисијама како би се донијеле обавезујуће одлуке за одјељења и институције како убудуће Дистрикт не би био страна која обавезно губи судске спорове – каже Кадрић.

Некир Суљагић, главни ревизор Канцеларије за ревизију јавне управе и институција Брчко дистрикта, каже да је ревизија учинка показала да су од 2012. до 2017. године издаци за судске спорове и вансудска поравнања повећани три пута.

– Циљ ревизије био је да се институцијама Дистрикта укаже на потребу превентивног дјеловања како би се ови издаци свели на минимум. Прије свега, било би потребно измјенити Закон о парничном поступку Брчко дистрикта како би се случајеви рјешавали мирним путем прије него што дође до судског спора – рекао је Суљагић.

Појаснио је да се досадашном праксом затрпавају судови и да је ревизија показала како парнични поступак траје око 400 дана, а извршни поступак још 200 дана.

– Рјешење је побољшати законе, унаприједити координацију међу одјељењима и институцијама и предуприједити да не дође до судског спора – појашњава Суљагић.

Из Владе су поручили да ће свеобухватно разматрати овај извјештај и предузети конкретне мјере.

– Прогрмом рада Владе предвиђено је усвајање листе закона које је неопходно донијети, а међу њима ће се наћи и закони који би на адекватнији начин ријешили стање у овој области – рекао је Сеад Шадић, главни коодринатор Владе.

Не постоји мирно рјешавање спорова

У Дистрикту не постоји обавеза покушаја мирног рјешавања спорова нити је прописан поступак, рокови и извршност тако закљученог спора како је то ријешено законима о парничном поступку у БиХ и земљама окружења.

Одјељења и инситуције ни у једном од предмета које је анализирала ревизија нису предлагали мирно рјешавање спорова вансудским поравнањем или приједлогом Правобранилаштву за склапање судске нагодбе.

(srpskainfo.com)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img