spot_img
spot_img

Угоститељи трљају руке: Грађанима и посљедња марка заврши у кафани

spot_img
spot_img

Да наш народ воли да иде у кафану, па неки остављају и посљедњу марку упркос економској ситуацији, показује и податак да је промет у угоститељству у Републици Српској у трећем тромјесечју 2017. године у односу на исти период претходне године већи за 18,3 одсто.

“У односу на друго тромјесечје 2017. године већи је за 15,9 одсто, у односу на просјек 2016. године већи је за 26,5 одсто, а у односу на просјек 2010. године већи је за 65,5 одсто”, казали су из Завода за статистику РС, док подаци за посљедње тромјесечје лани још нису сумирани.

Тако не чуди чињеница да угоститељи задовољно трљају руке, јер су имали пуне руке посла, али, како кажу, уколико би ступио на снагу Нацрт закона о заштити здравља становништва од дуванских и осталих производа за пушење, свакако да би “осиромашио” промет, јер би велики број гостију пушача одустао од кафана.

Зоран Кајкут, предсједник Удружења потрошача “Реакција” Бањалука, казао је да наш народ воли да иде у кафане, а како истиче, доста туриста долази у највеће градове Српске па и не чуди чињеница да је угоститељство профитирало.

“Људи сједе по кафанама без обзира на то колико имају пара у џепу и без обзира на то да ли су то можда посљедње паре које имају, а томе најбоље свједочи податак да кад год прођем центром Бањалуке у току радног времена, могу видјети да су све кафане пуне и да нема празног мјеста”, казао је Кајкут.

Додао је да су се угоститељи потрудили да пруже најбољу понуду.

Зоран Петош из Удружења потрошача “Дон” Приједор истиче да је у РС сједење по кафанама традиција.

“Људи који су незапослени одвајају посљедњу марку да би отишли на кафу. Када гледамо западне земље, током радних дана по кафићима и кафанама могу се видјети само туристи, док локално становништво мало посјећује кафане. Код нас су током радног времена кафићи пуни, а конзумира се и алкохол”, казао је Петош.

Он сматра да измијењени Закон о акцизма који је ступио на снагу не би требало да утиче на угоститељске услуге, односно не би требало да дигне цијене у угоститељским објектима.

Жељко Татић, предсједник Удружење угоститеља РС, истиче да је овакав тренд повећања промета свакако на свјетском нивоу и да се треба трудити да се задржи.

“Евидентно је да је промет угоститељских објеката у РС сваке године све већи. Сама Бањалука биљежи велики број туриста, а самим тим се пуне угоститељске касе”, казао је Татић.

Истиче да је угоститељство привредна грана која биљежи раст и то треба да се искористи. Како каже, уколико би дошло до забране пушења у угоститељским објектима, то би умањило годишњи приход око 10 одсто.

Према његовим ријечима, будући да је од 1. фебруара на снази измијењен Закон о акцизма, није искључено да угоститељи дигну цијену, али само уколико би дошло до повећања цијена млијека и брашна. Засад су најаве да неће доћи до повећања цијена млијека нити пекарских производа.

 

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img