spot_img
spot_img

У потрошачкој корпи само најосновније животне намирнице

spot_img
spot_img

Хљеб, млијеко, уље, шећер, со, тјестенина и друге основне животне намирнице највише се продају, али потрошачи будно прате акције како би и ту робу пазарили по што повољнијим цијенама.

Трговци признају да велики број муштерија, поготово у ово доба године, када нема великих празничних куповина, пази на сваку марку.

Тако су трговинама најтраженији артикли за свакодневну употребу, на првом мјесту, прехрамбене намирнице.

– Најпродаванији су храна и пиће, а с обзиром на то да се купци претежно базирају на куповину акцијских артикала, посебну пажњу посвећујемо одабиру оних који ће се наћи на акцијској понуди – каже Александра Марковић, портпарол домаћег трговачког ланца „Тропиц“ и „мојМаркет”.

И у трговачком ланцу „Робот“ потрошачи највише купују производе из потрошачке корпе, који спадају у категорију основних намирница за живот.

– То су углавном свјеже месо, воће и поврће, млијеко, уље, павлака, шецер, со, конзерве, тјестенина и производи за хигијену, међу којима су најзаступљенији детерџенти за веш и суђе. Продају се и сокови, кафа, те одређене врсте слаткиша – каже Амина Бротлић из маркетинг службе трговачког ланца „Робот“.

Додаје да је тржиште презасићено понудом, па купци итекако прате акције и сходно снижењима обављају куповину. Велики трговачки ланци настоје да се низом различитих снижења изборе за муштерије.

-„Робот“ је већ дуги низ година развио систем промоције артикала на начин да купац сваки дан у седмици остварује повољности куповином у нашим продавницама. Од понедељка до сриједе активне су акције за цијену дана, од четвртка до недјеље имамо викенд акције, а током мјесеца присутна су три каталога, која покривају цијели мјесец са богатом понудом и великим снижењима – каже Амина Бротлић.

Ипак, међу муштеријама који пазаре у трговачким ланцима, има и оних које не занима само цијена, него пажњу обраћају и на брендове и квалитет хране. Тако у „Тропиц“ и „МојМаркет“ продавницама, кажу, како су у последње вријеме доста тражени артикли из асортимана здраве хране: намирнице без шећера и са доста влакана.

– Потражња за одређеним производима зависи и од годишњег доба, те се зими највише купују воће и поврће које садржи веће количине витамина Ц, док су љети најтраженији воће и поврће са већим удијелом воде, као што су лубеница, диња, парадајз и краставац – каже Александра Марковић.

У „Роботу“, кажу, многи купци бирају робу одређених произвођача.

– Купци су напокон почели савјесно обављати куповину, па све већи број грађана купује домаће производе и на тај начин помажу у јачању босанскохерцеговачких брендова. С друге стране, постоји и купци који купују искључиво производе из категорије великих брендова и ти брендови се најчешће везују за карактеристичну врсту производа, попут чоколаде, сокова, месних прерађевина, или кафе – додаје Амина Бротлић.

Промет се у свим трговачким ланцима значајно повећава у вријеме пред празнике и славе или у доба годишњих одмора, када долазе гастарбајтери. У тим периодима повећава се продаја артикала карактеристичних за славље и доколицу попут алкохолних пића, слаткиша, или меса за роштиљ. Промет се повећа и у вријеме поста, када се највише продаје риба и поврће.

И док се у тржним центрима, чак и у последњим зимским мјесецима, када потрошња опада, има купаца који пуне шопинг колица, чак и „луксузном“ робом, попут сокова, чоколаде и воћа, у малим трговинама пазар се своди на најнужније.

– Хљеб, млијеко, павлака, која литра уља, то је оно што код нас купује већина муштерија, а то су углавном пензионери из комшилука. Чак и хљеб се зими купује мање, промет хљеба се у овим мјесцима преполовио, јер домаћице које ложе ватру у шпоретима углавном саме пеку хљеб, како би додатно уштедиле – каже Слободан Вучић, трговац у једној малој продавници у предграђу Бањалуке. Све остало људи који имају новаца, каже, купују у тржним центрима, гдје су цијене повољније због акцијских понуда.

Додаје да у шали, која каже да народ купује „само најнужније, а то су допуне за телефон, цигарете и пиво“, има доста истине, бар кад су у питању мали дућани.

– Истина, и пиво се зими купује мање него љети, а и продаја цигарета је опала, јер пушачи све чешће купују дуван на црно и сами мотају цигарете. Што се допуна за телефоне тиче, најбоље иду оне најмање, од двије или три марке – каже Вучић.

Муриса Марић, председница Удруженај грађана ДОН из Приједора, тврди да велики број сиромашнијих Приједорчана штеди чак и на хљебу.

– Људи који преживљавају скупљајући остатке хране жале се да је све мање кеса са старим хљебом, окачених о контејнере – каже Марићева. Додаје да обичан свијет најчешће купује само млијеко, уље, павлаку, кромир и тјестенину.

– Врећица макарона, литар млијека, једна павлака, мало лука или кромпира, све то стане у пет марака, а довољно је да се некако преживи дан – каже Марићева.

Одзвонило куповини на теку

У малим трговинама, које су ранијих година биле познате по давању робе на версију, или популарну „теку“, сада су, кажу трговци, одустали од такве праксе. На то је добрим дијелом утицала фискализација, али и смањен промет, који не оставља простора трговцима да сталне муштерије сачекају до плате или пензије да подмире рачуне.

– Ако не наплатимо одмах оно што продамо, немамо чиме набавити другу робу, поготово у ово доба године, када људи купују само најнужније – каже Слободан Вучић.

 

 

 

 

(blic.rs)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img