spot_img
spot_img

У БиХ издато 2.908 радних дозвола странцима: И Нијемци раде у БиХ

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Да радна снага не одлази само пут иностранства, него и супротно, из иностранства долази у БиХ, говоре подаци Агенције за рад и запошљавање БиХ, према којима је лани издато 2.908 радних дозвола у БиХ, што је за 315 дозвола више него годину раније.

“Од овог броја у Федерацији БиХ је издато 1.848, у Републици Српској 920, а у Брчко дистрикту БиХ 140 радних дозвола”, подаци су ове агенције.

Радне дозволе издају надлежне службе и заводи за запошљавање.

У Заводу за запошљавање РС су казали да је у првих шест мјесеци ове године издато 575 радних дозвола страним држављанима, док су у Федералном заводу за запошљавање истакли да због квара на апликацији нису нам у могућности доставити тражене податке.

Како наводе из Агенције, највише дозвола је лани издато у области трговине на велико и мало, те поправке моторних возила и мотоцикала, и то 667 дозвола.

“Након те дјелатности слиједи пословање некретнинама за које је издато 356, док је за прерађивачку индустрију издато 268 радних дозвола”, стоји у извјештају о радним дозволама ове агенције.

Како је наведено, у категорији осталих услужних дјелатности је издато 237 дозвола за рад, за умјетност, забаву и рекреацију 224, а за образовање 207.

Према овим подацима, највише радних дозвола је издато држављанима Србије, и то 733, док је држављанима Турске издата 331 дозвола.

“Држављанима Хрватске је издато 170 радних дозвола, а држављанима Кине 147 дозвола”, истакнуто је у Агенцији.

Оно што је посебно занимљиво јесте да су 54 дозволе издате држављанима Њемачке, 24 особама са држављанством Аустрије, а држављанима САД 42 радне дозволе.

“Држављанима осталих држава је издато 385 дозвола, лицима са држављанством Руске Федерације 45 дозвола, док је Италијанама издато 110 дозвола”, наведено је у извјештају.

Међу лицима којима су још издате дозволе за рад су и држављани Либије, Сирије, Уједињених Арапских Емирата, Саудијске Арабије, Катара, Јордана и других држава.

Када је у питању квалификациона структура, највише дозвола је издато страним држављанима са високом стручном спремом, и то 1.393 дозволе, док за особе са вишом стручном спремом није издата ниједна дозвола.

Драгутин Шкребић, предсједник Уније удружења послодаваца РС, рекао је да се дефинитивно мора наћи неко рјешење за недостатак радне снаге на овим просторима.

“Ми ћемо морати тражити неку алтернативу уколико се настави овакав одлазак људи. Прије свега треба искористити све могуће ресурсе како би се наша радна снага задржала на овим просторима и неопходно је створити бољи пословни амбијент, а ако се деси толики недостатак радне снаге, свакако да ћемо морати прибјегавати и неким другим рјешењима”, рекао је Шкребић за “Независне”.

Подсјетио је да у РС највише недостаје возача, али и радника металске струке, као и здравствених радника.

Саша Тривић, потпредсједник Уније удружења послодаваца РС, сматра да плате на овим просторима нису такве да би привукле знатнији број радника из иностранства.

“Тек кроз раст плата у будућем времену се може очекивати да више страних држављана дође овдје”, истиче Тривић.

Аднан Смаилбеговић, предсједник Удружења послодаваца ФБиХ, истакао је да ће БиХ морати покушати увозити радну снагу како би надомјестила недостатак радника.

“Ово што нам се тренутно дешава је једносмјеран процес и нама ће, да би економија расла, недостајати радне снаге. Послодавци су већ имали састанак са Агенцијом за рад и запошљавање БиХ на тему како да се либерализује процес издавања дозвола”, рекао је Смаилбеговић, те додао да је за добијање радне дозволе за странца у БиХ потребно око пола године, а сама процедура је, наглашава, компликована.

 

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img