spot_img
spot_img

Свемогуће акцизе: Обећали су да ће нас се више рађати ако се усвоје, а ево гдје смо сада

spot_img
spot_img

Прије двије године, повећане су путарине на гориво за 0,18 КМ по литри, због наводне цестоградње, иако се јавност и дио струке жестоко противио таквом потезу.

Готово па невјероватни аргументи извлачили су се како би се јавност увјерила да је Закон о акцизама пријеко потребан.

Дио званичног објашњења због чега треба увести нови намет на гориво је и сљедећи:

“Стога не би било утемељено да се увећање акциза и цестарина посматра као удар на становништво, јер циљ због којег се уводи у потпуности оправдава разлоге увођења, а наведене предности које изградња ове врсте инфраструктуре носи са собом указују на то да је реално очекивати побољшање стандарда становништва кроз нова запошљавања, стварање нових прихода, изградњу додатне инфраструктуре у виду изградње вртића, школа, болнице, домова за старе и изнемогле особе и друго, и у крајње очекивани раст стандарда становништва ће можда потакнути и наталитет, што је изузетно важно за БиХ с демографске тачке гледишта”.

Ово је навео економски аналитичар Фарук Хаџић данас на дан када је ступио нови Закон о акцизама 2018.године.

Међутим, није баш све било бајно.

“Оно што је званични податак да је у 2018. години ЕУ издала 53.000 дозвола за наше држављане, да је рођено 603 мање дјеце него у 2017. години, а да је само за првих девет мјесеци 2019. године рођено мање 835 дјеце у односу на исти период 2018. године” навео је Хаџић

 

 

 

 

(6yka.com)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img