spot_img
spot_img

Пријете судом ако не добију подршку: Нова провокација Асоцијације “Ствараоци Републике Српске”

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Да ли представници Асоцијације “Ствараоци Републике Српске” намјерно провоцирају грађане како би изазвали протесте и немире у Српској или су само бахати – тема је о којој се већ данима расправља у јавности.

Таман када јавност помисли да су све чули, самозвани ствараоци долију уље на ватру, па су тако прије два дана изазвали додатан бијес грађана новим саопштењем у којем су ултимативно запријетили политичким партијама у Српској да ће, ако не буду подржали њихове захтјеве, тражити да суд одлучи о томе ко је створио Републику.

Тиме је настављен низ бахатих изјава представника Асоцијације која је у протеклих седам дана изазвала оштри револт грађана и демобилисаних бораца ВРС управо својим саопштењима у којима су заслуге за стварање Српске приписали себи, те затражили да се исплати валоризована ратна накнада за функционере, њих укупно 114, од којих би свако добио преко 100.000 КМ из буџета. Додатно су разбјеснили јавност тврдњама како је прво руководство Српске 1991. године предало народу „70 одсто слободне територије БиХ“.

Након што су поједине политичке партије повукле своју подршку овој Асоцијацији, поручивши да ће на њихове захтјеве пристати ако пристану борачка удружења, док су демобилисани борци ВРС с друге стране запријетили протестима ако се такви захтјеви испуне, самозвани ствараоци су послали ново саопштење у којем овај пут пријете судом!

– Асоцијација ће захтијевати да се о питању првих посланика расправља када се и ако се за то поново постигне консензус свих парламентарних политичких странака, а уколико консензуса не буде, обратиће се суду да арбитрира ко је и када створио Српску – наводи се у саопштењу наведене Асоцијације.

Лакрдија

То је изнова изазвало бијес јавности, која у невјерици пита да ли самозвани ствараоци намјерно провоцирају како би изазвали протесте бораца и народа или је ријеч о бахатости.

Правници јуче нису жељели да коментаришу изјаву самозваних ствараоца да ће од суда тражити да одлучи ко је створио Српску, наводећи да не желе да учествују у “непотребној лакрдији”.

Политички аналитичар Велизар Антић истиче да је потпуно јасно да људима из првог сазива парламента Српске припадају огромне заслуге у стварању Републике. Међутим, како истиче он, својим потезима у протеклих седам дана непотребно су створили конфликт на релацији цивилног и војног крила у стварању Српске.

– То је вјештачки изазван раскол и не иде у корист саме Српске. Одговорност је на властима Српске и наведеној Асоцијацији, јер нису припремили јавност на то шта уствари траже. Питање је да ли “ствараоци” траже новчану накнаду или нешто друго. За овај неспоразум су криви они који су недавно потписали заједничку изјаву како подржавају захтјеве Асоцијације, а да ни сами нису знали шта тачно потписују, нити су припремили јавност за тај потез – наводи Антић.

Наплата патриотизма

Универзитетски професор и предсједник Института за друштвена истраживања из Бијељине Драго Вуковић истиче да се у уређеним друштвима која гаје здрав однос према прошлости и патриотизму овакве полемике не воде. Сматра да се патриотизам не може наплатити судским путем ни новцем.

Вуковић истиче да они који негирају политичку, а то значи и мобилизаторску, уједињујућу улогу у тешким временима деведесетих година и носиоце тих процеса прије почетка рата, свакако нису у праву. Додаје да је Република Српска створена прије рата и нису спорне заслуге појединаца и политика из тог периода. Статус првобораца те политичке идеје, како истиче Вуковић, рјешава се законом, одређеним статусима и привилегијама.

– И то је давно требало бити завршено. Друго је питање одбрана Републике Српске у рату 1992-95. У сваком погледу, ту су најважнију улогу имали борци и сви они који су на различите начине помагали ту борбу. Нажалост, статус ових бораца, као и оних политичких из 90-их, такође у значајној мјери није ријешен. Зато данас имамо то што имамо. Имамо једну полемику која је врло опора и која задире у саму срж (не)постојећег вриједоносног система нашег друштва. Патриотизам се не може наплатити судским путем ни новцем – тврди Вуковић.

Подсјећа да је у једном периоду послије рата било судских пресуда гдје су добијана средства за погинуле, као и оне који су изгубили дијелове тијела, па је та пракса прекинута.

Политизација

Вуковић истиче да га саопштење Асоцијације у којем се пријети судом враћа у то вријеме. Ако би сви ишли у том правцу, упозорава Вуковић, онда и није било искреног патриотизма.

– То је у симболичком смислу, посебно за оне који не воле Републику Српску, одличан шлагворт да појачају негацију Републике. У реакцији одређених удружења, прије свега борачких, има доста конструктивних приједлога. Овдје је проблем у политизацији, која је основа скоро свега што радимо. Дакле, политичке странке су се прије тих фамозних потписа требале консултовати с тим удружењима; да је то учињено ових проблема не би било. Али, лидери су цијенили да је боље искомпликовати стање, поентирати код бирача и код бораца – сматра Вуковић.

Наводи да није поборник претјеривања, посебно у тим заслугама. Вуковић каже да се често користи синтагма да су најбољи и најхрабрији били они који су дали животе за слободу.

– Мислим да је то тачно и да највише поштовања требамо имати према њима. Наравно, велики је број часних људи који су се борили, а данас не живе онако како би требало. Најлошије је када се они, па и политички прваци, забораве и када буду препуштени сами себи. Знам да има много људи који тешко живе, а борци су прве категорије. Такође знам и неке са значајним улогама из рата, који живе испод просјека. Треба, дакле, извршити објективну анализу стања, па онда предузимати мјере – предлаже Вуковић.

Срозавање угледа

Истиче да је међу ратним функционерима било много квалитетних људи, који су морално били на високом нивоу и који се ни у рату ни послије њега нису обогатили. Они данас, како наводи Вуковић, живе много теже него што мислимо.
Вуковић каже да лоше реакције из Асоцијације заправо највише штете њој. Идеја формирања Асоцијације, по његовом мишљењу, уопште није спорна.

– У сваком друштву гаје патриотизам. Сјетимо се Споменице 1941, Савјета федерације, бесмртног пука… – подсјећа Вуковић.

Каже да је руководство наведене Асоцијације требало, поред консултовања с политичким странкама, имати и разговоре с борачким удружењима. Да је то урађено, не би било неспоразума око тога ко је створио Републику Српску.

– Овако и једни и други срозавају свој углед. Те пријетње судовима или протестима дефинитивно нису добре. То би још више довело до слабљења повјерења грађана који ионако имају много проблема. Међутим, није искључиво да се ти процеси иницирају и стимулишу и да у њима опет неко политички профитира с обзиром на то да је изборна година. Као што смо навикли, та лажна храна и манипулације дају одређене резултате, истина краткорочне – поручује Вуковић.

Визија

Додаје да све те полемике и негације слабе позицију Српске у Босни и Херцеговини.

Вуковић каже да морамо гајити патриотизам, јер је он основа постојања Српске. Ако негирамо то што је створено прије рата и одбрањено у рату, онда, по Вуковићевим ријечима, немамо будућности.

– То, наравно, није довољно. Да би опстали, морамо имати визију како то да радимо. Ту прије свега мислим на економски развој, одговорну социјалну политику и на употребу знања. Било би много корисније да око тога водимо расправе и полемике, а не о заслугама из прошлости – поручује Вуковић.

Личина: Опипавање пулса народа

Политиколог Стефан Личина упозорава да смо већ навикли да у изборним годинама долази до покретања тешких тема, посебно патриотских, које се сервирају тако да их ниједан политички субјект, био у власти или у опозицији, не може одбити или негирати.

– На овај начин они који намећу такву агенду траже консензус свих политичких партија, како би избјегли политичку одговорност. С тим у вези, ова иницијатива “стваралаца” би можда и прошла да се нису огласила борачка удружења широм Српске и на тај начин приморала политичке партије да се предомисле и заузму негативан став – подсјећа Личина.

Истиче да је јако опасно покретати овако осјетљиве теме и заузимати категоричан став о томе да је одређена групација једина заслужна за стварање Републике Српске, јер такве тврдње само уносе немир и доприносе подјелама унутар ионако подијељног народа.

– Убијеђен сам да је ово био покушај опипавања пулса јавности, која је небројено пута досад остала незаинтересована и нијема о неким сличним и по народ штетним питањима, па су такве иницијативе пролазиле. Међутим, након оштрог негодовања јавности, вјерујем да ће ова иницијатива ускоро бити одбачена и заборављена – сматра Личина.

 

 

 

 

(srpskainfo.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img