spot_img
spot_img

Потрошачка корпа 2019 КМ, плата 914 КМ

spot_img
spot_img

Потрошачка корпа је све скупља, а платежна моћ грађана све мања. Најгоре пролазе породице с малом дјецом, запослени у реалном сектору, а најугроженији су пензионери.

Синдикати, грађани и економсти су јединственог става да је овакво стање неодрживо и да се подхитно мора подузети значајнија акција како би се унаприједио животни стандард грађана.

Синдикална потрошачка корпа за четверочлану породицу износи 2019 КМ, а просјечна плата у ФБиХ 914 КМ- подаци су Савеза самосталних синдиката БиХ. За многе породице, мјесец се своди на чисто преживљавање.

Посебно тешко преживљавају грађани са скромнијим примањима. Продавци на једној сарајевској пијаци причају да све чешће купују артикле и по тек стотину грама.

“То је превише. Када нас поредите с цијенама Европске уније ми спадамо у доста скупе земље. У односу на наш стандард и наша примања то је неподношљиво. Ми увијек састављамо крај с крајем, знате нас”, казала је Сека, купац.

“Корпа је прескупа, нема говора и то је немогуће…мислим да треба…умјетници смо ми свакако за те ствари”, казао је Џемал, продавач.

Недовољна социјална давања, али и ниске плате у реалном сектору – овакви подаци само поткријепљу чињеницу да је живот постао пуко преживљавање, а да власти заостају с реформама сматра економски аналитичар Фарук Хаџић.

“Око пола запослених радника, око 400.000, има просјечну плату од 600 марака. Хипотетички да имамо два радника који раде у породици то је пуно мање од те потрошачке корпе тако да ни двије плате из тзв. реалног сектора не могу да покрију све силне трошкове. То показује како грађани стварно живе”, појаснио је Фарук Хаџић, економски аналитичар.

Из Савеза самосталних синдиката БиХ кажу да је ово само још један доказ да власти морају прихватити чињеницу да зараде морају бити повећане у наредном периоду.

“Свака плата испод 1.000 марака у Босни и Херцеговини је недостатна за живот. Оно што је проблематично је да грађани умјесто да траже рјешење проблема унутар саме своје земље бирају један лакши пут, а лакши пут је одлазак вани”, навео је Селведин Шаторовић, предсједник СССБиХ.

Како би спријечили даљи одлив младих ангажман најављују и послодавци и синдикати. Већ је спреман приједлог сета закона из области рада и социјалне политике, који би ситуацију у БиХ требао подићи на виши ниво. Уколико власти не буду имале слуха за проблеме грађана, приче с почетка још дуго ће бити бх. свакодневица.

(N1)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img