spot_img
spot_img

Поражавајући резултати: Сваки други ученик у БиХ функционално неписмен

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Сваки други ученик у БиХ је функционално неписмен, речено је на представљању резултата PISA тестирања које је спроведено 2018. године, а на ком је БиХ заузела 62. мјесто.

Из БиХ је у истраживању учествовало 6.480 ученика из 213 школа, од 7 разреда основне школе до првог средње.

Најлошији резултати су из природних наука, док су најбољи из математике, а ниво неписмености у БиХ више је него дупло него у осталим земљама.

На листи је рангирано 79 држава, а прва два мјеста заузимају Кина и Сингапур.

Када су у питању природне науке резултати у БиХ су лошији и од Сјеверне Македоније која је лошија од нас у другим областима.

Естонија, Канада, Финска и Ирска су најбоље рангиране западне земље и заузимају од петог до осмог мјеста. Сједињене Државе се налазе на 13. позицији, Уједињено Краљевство на 14, Нјемачка на 20, Француска на 23, а Русија на 31. мјесту.

Дно листе заузели су Филипини, Доминиканска Република, такозвано Косово, Либан и Мароко,

PISA тестирање спроводи се у цијелом свијету на сваке три године.

Шта је PISA?

PISA је највеће свјетско истраживање у образовању у којем је до сада учествовало преко милион ученика. Проводи се сваке треће године, под покровитељством Организације за економску сарадњу – OECD, почевши од 2000. године. У сваком циклусу све је већи број земаља које учествују у PISA, а међу 79 земаља које су учествовале у задњем циклусу – PISA2018, први пут је била и Босна и Херцеговина.

Шта мјери PISA?

PISA мјери функционално знање, вјештине и компетенције ученика, односно њихову способност за рјешавање проблема, те нам указује колико је знање које ученици посједују примјењиво у даљем животу.

Управо зато, PISA се проводи међу петнаестогодишњацима, помажући нам сазнати у коликој су мјери ученици након завршеног обавезног образовања припремљени за наставак школовања, укључивање у процес рада и активно учествовање у друштву. Осим о знању и вјештинама ученика, PISA прикупља податке о индивидуалним, школским и системским факторима који имају утицај на постигнућа ученика и пружа индикаторе тренда. Узорак истраживања чини репрезентативни узорак петнаестогодишњих ученика.

Зашто је квалитетно образовање битно?

Свијет се убрзано мијења. Млади који се школују данас требали би кроз квалитетан образовни систем придобити знања, вјештине и компетенције којима ће одговорити на друштвене и економске изазове будућности, те бити оспособљени за будућа тржишта рада.

Зашто је PISA важна?

PISA даје прилику образовним властима да добију објективне и мјерљиве показатеље стања у образовним системима и успјешности образовних политика, све то у међународном контексту. Многе државе које теже напретку (попут Нјемачке, Норвешке, Естоније, Словеније, Сингапура) континуисано врше побољшања својих образовних система на основу показатеља међународних истраживања. ПИСА истраживање обухвата 90 одсто свјетске економије и представља један од индикатора за економски развој. Сматра се да је PISA „рудник података“ чија примјена може унаприједити пут ка будућности једне земље.

Како изгледају PISA задаци?

PISA испитује знања и компетенције петнаестогодишњака из читалачке и математичке писмености, те писмености из природних наука. Задаци се не базирају на апстрактним подацима, нити на школским плановима и програмима, већ на примјерима и проблемима из стварног свијета и свакодневног живота. На примјер: аплицирање математичких операција у грађевинарству, сналажење на мапи, израчунавање километраже и брзине путовања, тумачење упутстава за употребу или декларација на производима, разумијевање природних процеса, разумијевање информативних текстова из медија итд… Осим задатака у којима учествују ученици, дио истраживања обухваћа и педагошко и руководеће особље школа.

Колико кошта учешће у PISA истраживању?

За учествовање у PISA истраживању потребно је платити улазницу, те подмирити трошкове проведбе. Прерачунато на број ученика кроз три године школовања, Босна и Херцеговина је за ПИСА 2018 издвојила 1 КМ по ученику. Највећи дио трошкова подмирен је захваљујући подршци међународних партнера.

Ко проводи PISA истраживање у БиХ?

Агенција за предшколско, основно и средње образовање БиХ (АПОСО) проводи PISA и остала међународна истраживања у БИХ (TIMSS и PIRLS). У овом процесу, поред надлежних министарстава образовања, подршку су дали међународни партнери: Амбасада САД-а у БиХ, UNICEF у БиХ, Амбасада Норвешке, Делегација ЕУ у БиХ, Мисија OSCE-а у БиХ, Саве тхе Цхилдрен и Фонд отворено друштво.

Босна и Херцеговина има 12 министарстава надлежних за образовање, те још два која координирају ову област.

Босна и Херцеговина није једина држава са сложеним уређењем. Примјери Швицарске, Белгије, Нјемачке па чак и САД нам говоре како се синергијом, без обзира на различите надлежности, може осигурати квалитет

 

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img