spot_img
spot_img

По литру узимали и до 0,40 КМ: Нафташи смањују цијену горива

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Након што је Влада Републике Српске јуче одредила марже на нафтне деривате, дистрибутери су одмах одреаговали и спустили су цијене и до 15 фенинга по литру.

Гориво је стандардно најјефтиније на подручју Семберије и кошта тренутно 1,64 КМ, док је најскупље у Требињу, гдје је литар више од двије марке и кошта 2,09 КМ.

Што се тиче подручја гдје има највише потрошача, у Бањалуци, данас гориво углавном кошта између 1,85 и 1,89 КМ, док се на једној пумпи може наћи и за 1,75 КМ.

Сличне цијене су и на подручју Лијевче поља. Само шездесетак километара даље, у Приједору се гориво може купити за 1,78 КМ.

На подручју Подриња, конкретно у граду Зворнику, данас гориво кошта 1,99 КМ, осим на двије пумпе на којима је 1,89 КМ. Занимљиво је да је у Шепку, у непосредној близини Зворника, гориво 1,65 марака.

Влада Српске јуче је донијела Уредбу о прописивању мјере непосредне контроле цијена на подручју Републике Српске одређивањем маржи у трговини нафтних деривата.

Уредбом је за трговце на велико нафтним дериватима одређена максимална велепродајна маржа у висини од 0,06 КМ по литру деривата, док је за трговце на мало нафтним дериватима одређена максимална малопродајна маржа у висини од 0,25 КМ по литру.

Разлог за ову мјеру је, како је навело Министарство трговине, заштита економских интереса грађана.

– У протеклом периоду дошло је до значајног снижења цијена барела на свјетском тржишту, те у том смислу и до снижења рафинеријских цијена нафтних деривата, на бензинским пумпама у Републици Српској нису евидентирана одговарајућа снижења малопродајних цијена нафтних деривата – потврдили су у Министарству.
Подсјећамо, маржа је разлика између набавне и продајне цијене горива, када се избију намети према држави.

Цијена нафтних деривата у Републици Српској до јуче се формирала на слободном тржишту, а, како је речено за Српскаинфо у Управи за индиректно опорезивање БиХ, набавна цијена и све обавезе су нафтне увознике по литру дизела коштале 1,60 КМ.

То значи да је све остало на тржишту до цијене маржа, односно зарада бензинских пумпи.

Према томе, неки нафтни дистрибутери су по литру продатог дизела узимали и 0,40 КМ.

– Цијена по литри увезеног дизела у БиХ ових дана се креће око 0,66 пфенига. То значи да се на такву цијену обрачунавају сљедеће дажбине: акциза 0,30 КМ, путарина 0,15 КМ, путарина за аутопутеве 0,25 КМ и ПДВ 0,24 КМ. Дакле, набавна цијена и све обавезе држави укупно износе 1,60 КМ, а све остало до цијене на тржишту је маржа бензинских пумпи – каже за Српскаинфо Ратко Ковачевић, начелник Одјељења за комуникације и међународну сарадњу у УИО БиХ.

Цијена по литри увезеног моторног бензина 95 у БиХ ових дана се, како каже Ковачевић, креће око 0,57 фенинга.

То значи да се на такву улазну цијену обрачунавају сљедеће увозне дажбине: акциза 0,35 КМ, путарина 0,15 КМ путарина за аутопутеве 0,25 КМ и ПДВ 0,23 КМ.

-Набавна цијена и све обавезе држави су укупно 1,55 КМ, а све остало до цијене на тржишту је маржа бензинских пумпи – прецизирао је Ковачевић.

 

 

 

 

(srpskainfo.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img