spot_img
spot_img

Обуцимо шарене чарапе, данас је Свјетски дан Дауновог синдрома

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Данас се широм свијета обиљежава Свјетски дан Дауновог синдрома, генетског поремећаја узрокованог присутношћу вишка једног хромозома.

Овај дан је први пут обиљежен у Сингапуру 2006. године, а одабран је на темељу трисомије 21. хромозома, по чему је Даунов синдром и јединствен. Ово је уствари генетски поремећај узрокован једним хромозомом вишка, а настаје у тренутку зачећа.

Име синдрома долази од имена енглеског љекара Јохна Лангдона Дауна који је 1866. описао синдром. Овај синдром се сматра једним од најчешћих генетских одступања при којем долази до различитих психофизичких потешкоћа у развоју дјетета.

У просјеку се једно од 650 новорођенчади рађа с овим синдромом, а поремећај омета нормалан развој. У од 30 до 60 посто случајева особа има срчане проблеме, док 20 посто има ендокринолошке проблеме који представљају поремећаје у раду штитне жлијезде. Обољелом дјетету је потребан велики ангажман цијеле породице и друштва, јер му често велики проблем представља инклузија у друштво.

Из године у годину научници имају све више сазнања о овом синдрому, а будућност је свјетлија него икад. Особе с Дауновим синдромом су све више прихваћене и све се боље сналазе у бх. друштву, а доказ за то је и Хасан Сејдиновић који је прије неколико дана освојио најсјајнију медаљу на Свјетским играма Специјалне олимпијаде у Абу Дабију, у Босну је донио злато.

За њих границе не постоје, они су модели, билдери, каратисти и још много тога.

Свјетски дан особа с Дауновим синдромом обиљежиће се данас разним активностима на цијелом подручју БиХ.

У брчанској Четвртој основној школи данас ће поводом овог датума бити одржана радионица, пригодно дружење, те пројекција филма.

(klix.ba/radiobrcko.ba)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img