spot_img
spot_img

Незапослени у БиХ најчешће одбијају послове продавача, конобара и фризера

spot_img
spot_img

Особе које су регистроване у заводима за запошљавање иако су незапослене неријетко одбијају послове који им се нуде.

Тако су током ове и прошле године најчешће одбијани послови конобара, зидара, тесара, возача теретних возила, продавача, али и професора математике и њемачког језика.

Ситуација се разликује по ентитетима, али и кантонима. Тако у Кантону Сарајево незапослени ријетко одбијају посао, а уколико га одбију, разлози су неодговарајући посао или мала плата и лоши увјети рада.

Због одбијања запослења у свом занимању од почетка 2019. године с евиденције је на подручју Републике Српске обрисано шест особа, а у 2018. години 16 особа.

Како је рекао Теодор Савић из Завода за запошљавање РС, од почетка 2019. године незапослене особе су одбијале запослење у оквиру занимања: продавач, возач теретних возила, комерцијални техничар и професор математике. У 2018. години незапослене особе су одбијале запослење у оквиру сљедећих занимања: бравар, машински техничар, фризер, техничар електроничар и дипломирани правник.

– Девет особа које су одбиле запослење у 2018. години били су радници без одређеног занимања – истако је Савић.

Насупрот томе, у Кантону Сарајево су најтраженији послови у оквиру занимања: дипломирани економист, дипломирани правник, новинар, економски техничар, машински техничар, медицинска сестра, продавач, фризер, возач, аутомеханичар и бравар. Они су уједно и најбројнији на бироима.

На подручју Републике Српске спектар тражених занимања је широк. У оквиру III степена најтраженији су возачи, трговци, механичари и машинисти, заваривачи, монтери и инсталатери (инсталатери централног гријања, инсталатери водовода и канализације и сл.), угоститељи и сродна занимања, електричари и енергетичари, грађевинари те кожари и текстилци (обућари, шивачи обуће, конфекционари и сл.).

У оквиру IV степена (ССС) највећу фреквенцију запошљавања имају: фармацеутски техничари, кожарски техничари и сродна занимања, трговци и сродни, угоститељски и туристички техничари, електричари и енергетичари, ветеринарски техничари, посредници комуникација (ПТТ техничари и сл.), шумарски техничари, текстилни техничари те грађевинарски техничари.

– Поредећи понуду и потражњу радне снаге на евиденцији, односно запошљавање с евиденције у апсолутним износима, уочава се да се профили којих је највише регистровано на евиденцији највише и запошљавају (економисти и правници). При анализи ових података, а посебно стања незапослености, треба имати у виду и број евидентираних особа одређених занимања по општинама и регијама. То напомињемо из разлога што поједина занимања која су у већем броју евидентирана у већим административним центрима нису присутна на територијама мањих општина те то може створити погрешну слику у вези с потребама за тим занимањима – рекао је Савић.

У оквиру VII степена (ВСС), а на основу тренутних показатеља, може се рећи да су изражене потребе за занимањима: професор физике, професор математике (занимања у којим је евидентиран мањи број особа), дипломирани инжињер грађевине, архитектуре и сл., дипл. инжињер геодезије, дипл. инжињер електротехнике, дипл. инжињер машинства, дипл. инжињер прераде дрвета, информатичари посебних усмјерења, дипл. инжињер технологије исхране посебних усмјерења, дипл. дефектолог одређених смјерова, дипл. фармацеут, љекар, професор њемачког језика, професор руског језика, професор хемије, професор техничког васпитања, професори ликовног и музике разних смјерова (за овим занимањима постоји ограничена потреба).

 

 

 

 

(klix.ba)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img