spot_img
spot_img

Неуништиви “голф двојка”: Највише их има у Бијељини, на другом мјесту Брчко

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Легендарни аутомобили “голф 2” након скоро четири деценије и даље свакодневно крстаре нашим путевима, а званични подаци говоре да их у БиХ има 61.114 што је двадести дио од укупног броја свих регистрованих возила.

У Агенцији за идентификациона документа, евиденцију и размјену података БиХ (IDDEEA) за Мондо су потврдили да највише регистрованих аутомобила “голф 2” има у Бијељини – 2.923 (када се саберу бројке у сарајевским општинама, које је IDDEEA раздвојила, види се да град Сарајево ипак предњачи по броју регистрованих ”голфова”).

Иза Бијељине у ТОП 20 градова и општина са највише регистрованих ”двојки” слиједе Брчко (2.234), Мостар (2.123), Бањалука (1.789), Добој (1.280), Приједор (1.157), сарајевска општина Нови град (1.139), Требиње (1.093), Зворник (924), Тузла (920), Зеница (916), Фоча (906), Живинице (900), Невесиње (852), Какањ (827), Грачаница (821), Цазин (818), Високо (810), Прњавор (810) и Дервента (808).

О “Шваби” друге генерације као својеврсном аутомобилском феномену, за кога у шали кажу да се “дијелови могу пронаћи и на кисоку”, не треба много дужити. О њему су исписани многобројни чланци, поједини у БиХ су му планирали подићи споменик и скоро у томе успјели, док има и оних који са својим љубимцем проналазе, вјеровали или не – воду!

Читаоци Мондо портала прије двије године били су у прилици да прочитају “сочну” причу посвећену овом ауту у којем су поједини домаћи возачи потврдили већ раније наводе својих колега да су главне предности “голфа” функционалност и јефтино одржавање.

“Ови наводи поприлично се могу узети у обзир као тачни имајући у виду да се ова аута након престанка производње још увијек возе, што говори да су из добре класе. Доста људи их још увијек довози у сервис на одржавање. Дијелова има и нових и половних па голф двојка није прескуп за одржавање”, рекао нам је један аутомеханичар из Бањалуке.

Један од многобројних власника чувеног “голфа” је и Славко Бајић из Бањалуке који за свог лименог љубимца произведеног 1987. године има само позитивне ријечи. За Мондо портал је потврдио да је поносни власник турбо дизелаша скоро 15 година.

“Никада ме није оставио на путу, а најдужа релација коју сам прешао аутом је 2.000 километара. Ишло се на многобројне путешествије, као што су љетовања и слично”, рекао нам је овај Бањалучанин.

Наш саговорник тврди да не размишља да свог “голфа” прода иако, како истиче, стално има заинтересованих који би га радо видјели као свог.

“Ауто је тренутно гаражиран и понекад се провозам до викендице или пијаце. Голф је иначе наручен из Њемачке и има оригиналне алуминијске фелуге. Колико је одлично очуван показују и оригиналне пресвлаке које су још увијек као нове. Што се тиче горива потрошња је око 5-6 литара. Нема шансе да га продам”, подвукао је он.

“Голф 2” између августа 1983. и децембра 1992. године произведен је у више од 6,3 милиона примјерака, а своје прво представљање доживио је 1983. године на Салону аутомобила у Франкфурту. Колику популарност је стекао говори и податак да је за америчко тржиште моделу “рабит” име промијењено у “голф”, а од стране новинара ове земље 1986. године проглашен је за аутомобил године.

Осим њемачке фабрике у Волфсбургу, производио се широм свијета, а између осталог од 1985. године и у некадашњој Творници аутомобила Сарајево (ТАС) у Вогошћи. Производња се усталила на око 25.000 возила годишње, а извоз на основу кооперације ТАС-а пред рат је износио од 250 до 300 милиона марака, уз план да се попне на пола милијарде.

Примјерци голфа који су силазили са производних трака ТАС-а, у односу на оне из Њемачке, имали су посебне ознаке по којима се знало да су били произведени у Југославији. Тако је Голф произведен у ТАС-у имао ознаке: Ј, ЈЛ, ЈX, ЈД, ЈЛД и ЈГЛ и на предњој страни био је монтиран грб Сарајева. Ипак, у посљедњој години производње голфа, пред само избијање рата БиХ, слово Ј из ознаке је избачено које је означавало Југославију.

“Двојка” је постала својеврсни феномен у Сарајеву, али и цијелој БиХ, а била је популарна и у осталим дијеловима Југославије. И данас 2020. године није ријеткост да сретнете на улицама “голфа” који одољева зубу времена, а поносни власник ће увијек изјавити да га ауто слуша одлично и да је “к'о нов!”.

Занимљив податак да су током 2014. године у Бањалуци били најчешћа мета лопова показује да су “двојке” на овим просторима у појединим тренуцима стекле статус култног возила.

Такође, статистике познотог бх. огласника OLX годинама потврђују да “голф 2” аута још увијек високо котирају у топ десет најтраженијих појмова.

“Од почетка ове године до 25. јуна за појам ‘голф 2’ било је укупно 338.635 претрага што на мјесечном нивоу износи просјечно близу 60 хиљада”, потврдили су за Мондо из компаније OLX.

 

 

 

 

 

(mondo.ba)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img