spot_img
spot_img

Несавјесни грађани у Живиницама отежавају заустављање ширења коронавируса

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Епидемиолошка ситуација у Живиницама усложњена је након потврђивања нових случајева заразе коронавирусом.

Насеље Доња Лукавица у којем су откривени први заражени под будним је оком полиције, а епидемиолозима муке задају поједини мјештани који изношењем нетачних информација отежавају евентуални долазак до нултог пацијента.

Након дужег временског периода на подручју Живиница у насељу Доња Лукавица прије пет дана потврђен је нови случај заразе коронавирусом. Ријеч је о старијој женској особи која је у тешком здравственом стању, али због коморбидитета.

Она је смјештена у изолаториј Клинике за заразне болести у Универзитетском клиничком центру у Тузли, али без респираторних тегоба које захтјевају прикључивање на вјештачку вентилацију, потврђено нам је из Кризног штаба Министарства здравства ТК.

Недуго након ове жене инфекција вирусом SARS-CoV-2 је потврђена и код њена два сина. Како вријеме одмиче повећава се број заражених особа у живиничком кластеру те их је сада укупно осам и изузев првозаражене сви су у кућној изолацији.

Како нам је потврђено из Кризног штаба Живиница, тренутно се у кућној изолацији налази 380 грађана с подручја овог града, а када је ријеч о споменутом кластеру, за њега су директно везане 44 особе којима је наређена споменута епидемиолошка мјера.

У изолацији доктори и медицинске сестре

Међу особама у изолацији налази се и пет љекара те осам медицинских сестара Дома здравља у Живиницама у којем је боравила првозаражена особа.

“Они се превентивно налазе у самоизолацији, с обзиром на то да су у својим изјавама навели да су користили заштитну опрему приликом сусрета са зараженом особом. Два љекара и двије медицинске сестре су негативне на коронавирус, за седам запосленика данас ћемо сазнати резулате, а сутра за двоје”, казао је за Клиx.ба Есед Омеркић, директор Дома здравља у Живиницама.

Он наводи да мањак броја особа које се налазе на радном мјесту тренутно не утјече на пружање услуга пацијентима у овој здравственој установи у којој дјелује 340 медицинских радника.

С друге стране, проблем у заустављању ширења коронавируса епидемиолозима представља несарадња локалног становништва које неријетко даје нетачне податке о томе са којим особама су били у контакту, да ли им је неко долазио у посјету из иноземства и слично.

“То нам отежава рад, али се трудимо и дајемо све од себе како бисмо дошли до нултог пацијента. До нас су долазиле информације да је ријеч о особи која је дошла из Аустрије, затим Њемачке, Србије и слично, али се испостављају као непровјерене”, казао нам је Омеркић.

Он је нагласио да су особе заражене коронавирусом и у овој бх. средини изложене одређеном виду стигматизације.

“Налазимо се у специфичној средини, људи су изложени стигматизацији и то није у реду. Нажалост, сматра се да је срамота бити болестан, али ситуација треба бити супротна. Како бисмо зауставили ширење вируса потребно је да сви будемо искрени, да пријавимо ризичне контакте и обавезно користимо заштитну опрему”, нагласио је Омеркић.

Не поштују сви мјере

Екипа портала Klix.ba данас је посјетила Доњу Лукавицу у којој су мишљења међу становништвом подијељена. Док код једних влада страх од могуће заразе коронавирусом, други су пак опуштенијег става уз ријечи да разлога за забринутост нема.

Примјетно је и да се сви не придржавају епидемиолошких мјера које, у овој ситуацији, између осталог подразумијевају кориштење заштитних маски и рукавица.

Иако је коронавирус главна тема у овој средини јавно ће о њој тек ријетки говорити, а једна од њих је Мејра Маслић. Признаје нам да се боји могуће инфекције, посебно због чињенице да се налази у ризичној скупини грађана који су старији од 65 година.

“Из куће углавном нигдје не излазим, чувам се колико год могу. Сама живим и данас сам морала отићи до продавнице како бих купила намирнице. Због тога носим маску и рукавице, рекли су нам да се на тај начин заштитимо. За своје комшије могу рећи да се придржавају свих мјера јер нас је страх, али има оних у околини који се неозбиљно понашају. Надам се само да неће бити већи број обољелих и да ће ако Бог да све ово што прије проћи”, каже нам Маслић.

Полиција у насељу

С друге стране, надлежни градски кризни штаб чини све како би се број позитивних особа смањио на најмању могућу мјеру. Градоначелник Живиница Самир Камењаковић за Клиx.ба је казао да су подузете све неопходне активности након формирања новог кластера у Доњој Лукавици, која је постала жариште коронавируса.

“Након формирања кластера у изолацију смо ставили све особе позитивне на коронавирус, али и оне који су били у контакту с њима. Издали смо наредбу по којој је полицијска станица уручила рјешење и налог полицијским патролама које су 24 сата присутне на подручју кластера, како не би дошло до кретања особа из изолације”, казао нам је Камењаковић.

Извршена је и дезинфекција улица у којима се налази кластер, мјештанима су подијељене заштитне маске, рукавице и дезинфекциона средства, а Црвени криж Живиница им доставља намирнице.

Због ранијих индикација о томе да епидемиолозима проблем представљају несавјесни грађани који прикривају тачне информације о контактима, Камењаковић је алармирао мјесни кризни штаб.

“Овај кризни штаб је подигнут на највећи могући ниво и стање се поправило. Због тога сматрам да нема потребе уводити карантин за овај дио насеља, уколико будемо имали потпуну контролу над кластером. Мислим да ћемо на овакав начин, уз све подузете мјере успјети овај кластер угасити у наредних неколико седмица”, закључио је Камењаковић.

На крају кажимо и то да се на подручју Тузланског кантона налази укупно девет особа заражених коронавирусом. Поред Живиница један случај раније је потврђен у Градачцу, а као што је познато у питању је млађи мушкарац који се у нашу земљу вратио из Финске. По повратку је одмах отишао у самоизолацију што је довело до тога да се од потврде инфекције до данас једини налази у кластеру.

 

 

 

(klix.ba)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img