spot_img
spot_img

Ми ћемо 4. и 5. августа обиљежити дан велике српске трагедије. Обележићимо тамо где смо први пут обиљежили 2015. године на Рачи – рекао је Вучић у обраћању јавности.

spot_img
spot_img

Предсједник Србије Александар Вучић рекао је да ће Србија и Република Српске 25 година од прогона 250.000 Срба из Крајине обиљежити на Рачи и да ће због пандемије вируса корона та велика српска трагедија бити обиљежена без присуства људи.

– Ми ћемо 4. и 5. августа обиљежити дан велике српске трагедије. Обиљежићимо тамо где смо први пут обиљежили 2015. године на Рачи – рекао је Вучић у обраћању јавности.

Он је нагласио да ће на том мјесту бити постављено спомен-обиљежје, као и спомен-парк у сјећање на све оне који су морали напустити своја огњишта, оне који су бјежећи на тракторима оставили своје очеве, а на Петровачкој цести изгубили и своју дјецу.

– Ту ћемо, баш на том подручју, заједно са Републиком Српском направити спомен-парк. Ми ћемо финансирати са 95 одсто, Република Српска са пет одсто и направити велики спомен-парк да се никада не заборави злочин највећег етничког чишћења у Европи након Другог свјетског рата – рекао је Вучић.

Он је рекао да је то начин да се упуте ријечи захвалности Крајишницима што су Србију вољели више од свега и што учествује у њеној изградњи и бољитку.

Вучић је навео да за Србију “Олуја” није “трауматично искуство” него злочин етничког чишћења и да би евентуално присуство Срба на прослави “Олује” у Книну дало неку врсту легалитета “Олуји”.

– Али, ти људи живе тамо. Какву год одлуку да донесу, наше је да кажемо да не можемо тај гест да подржимо, али да ће имати подршку Србије за друго – рекао је Вучић.

Он је навео да ће Срби коначну одлуку о учешћу донијети данас, а да је он о томе разговарао са предсједником СДСС Милорадом Пуповцем.

– Ви знате да смо ми постигли договор да никада не идемо једни против других да нам се не понови вријеме увођење санкција Српској, да би могли да говоримо о српском јединству. Ја лично не могу да подржим присуство наших људи на прослави у Книну, али их ни у једној секунди нећу оптужити да су издајници него ћу покушати да разумијем зашто су ту одлуку донијели. Желимо помирење, а помирење може бити уз поштовања свих жртава – рекао је Вучић.

Акција “Олуја” почела је 4. августа 1995. године офанзивом хрватске војске и полиције и јединица Хрватског вијећа одбране на подручју Баније, Лике, Кордуна и сјеверне Далмације.

Дан касније, 5. августа, хрватска војска је ушла у готово напуштен Книн и истакла хрватску заставу, док су колоне избјеглица преко српских територија у БиХ кренуле ка Србији.

Према подацима “Веритаса”, током хрватске војно-полицијске акције “Олуја” из својих домова протјерано више од 220.000 крајишких Срба, а на евиденцији се налазе имена 1.869 погинулих и несталих Срба, од којих 1.220 цивила.

Међународни суд правде је у пресуди из фебруара 2015. године операцију “Олуја” оквалификовао као етничко чишћење, али не и као геноцид, мада свјетски експерти за ту област тврде да је “Олуја” имала све карактеристике геноцида.

 

 

 

 

(srpskainfo.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img