spot_img
spot_img

Надлежни очекују вирус корона и у БиХ

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

У БиХ је под надзором 19 особа због вируса корона које су допутовале с подручја погођених заразом, а надлежни кажу да се епидемиолошка ситуација у свијету брзо мијења и да се појава овог вируса може очекивати и у БиХ.

Вирус, који је први пут забиљежен крајем године у Кини у граду Вухан, брзо се проширио и на околне земље, а задњих неколико дана односи животе и у нашој непосредној близини, у Италији.

Овај смртоносни вирус подигао је регион на ноге. Док се у Србији појачава контрола на границама, у Хрватској задњих дана муку муче с недостатком заштитних маски.

У надлежним министарствима здравља истичу да засад у БиХ нема ниједан потврђен или сумњив случај обољелих од вируса корона.

Ален Шеранић, министар здравља и социјалне заштите РС, рекао је да у РС нема потврђених или сумњивих случајева обољелих од овог вируса, али да је ситуација у Италији у вези с његовим ширењем утицала на подизање нивоа одговорности и појачане мјере предострожности.

Нагласио је да је Европски центар за контролу болести од викенда повећао ниво ризика, који је до петка био низак до средњи, а сада је средњи до висок.

“Сада у Европи имамо аутохтоно преношење, са човјека на човјека, у већем обиму него досад. Због тога смо донијели и наредбу по питању сузбијања вируса корона, што се прије свега односи на капацитет и ангажман здравствених установа, те јединица локалне самоуправе”, навео је Шеранић.

Истакао је да се наставља спровођење свих мјера фокусираних на рано откривање евентуалних сумњивих случајева, а данас је на састанку Координационог тијела за планирање, спровођење и праћење активности у вези с појавом новог вируса корона донесен низ закључака о даљим активностима у вези с надзором.

“Сви грађани који се враћају из Италије, прије свега из покрајина Ломбардија и Венето, највише захваћених вирусом, треба да се јаве љекару породичне медицине, те да наредне дане проведу у кући и прате здравствено стање”, казао је Шеранић.

Истакао је да ако се код ових особа појаве кашаљ, кихање, температура и други симптоми карактеристични за вирусна обољења, то подразумијева хитно јављање у здравствену установу.

У Министарству здравства ФБиХ су саопштили да на подручју тог ентитета, иако досад нема ниједан сумњив случај болести изазване вирусом корона, страни и држављани БиХ са сталним или привременим боравком у ФБиХ који се враћају из Кине стављају се под здравствени надзор.

“С обзиром на то да је за поједине истекао инкубациони период, тренутно их је 10 под здравственим надзором”, казали су у Министарству здравства ФБиХ.

Додали су да се одлуком Кризног штаба Федералног министарства здравства од данас мјере појачаног епидемиолошког надзора на граници односе и на путнике с подручје Италије, Јужне Кореје и Ирана.

“Епидемиолошка ситуација у свијету се брзо мијења, па се појава овог вируса може очекивати у ФБиХ, односно БиХ”, саопштили су из овог министарства.

Истакли су да позивају све стране држављане који имају стални или привремени боравак у ФБиХ, а који су се у протеклих седам дана вратили у БиХ из Италије, Јужне Кореје и Ирана, да се путем телефона, без обзира на то да ли имају симптоме, јаве надлежним институцијама.

У Министарству здравља и социјалне заштите РС су рекли да је тренутно под здравственим надзором девет особа које су допутовале из подручја захваћених вирусом корона, те да они немају симптоме ове болести.

“Засад нема потврђених или сумњивих случајева обољелих од овог вируса, али настављамо спроводити мјере фокусиране на рано откривање евентуалних сумњивих случајева с циљем спречавања настанка и ширења болести изазване новим вирусом корона”, рекли су у овом министарству.

Иако су у хрватском Министарству науке и образовања издали препоруку да се ученичка путовања у Италију откажу, а Министарство просвете, науке и технолошког развоја Србије одложило је екскурзије у ову земљу, у БиХ је засад те мјере увело Федерално министарство здравља, а у Републици Српској још нису.

У Федералном министарству здравља навели су да су издали препоруку да се откажу ученичка путовања у Италију, јер је у овој земљи од петка од вируса корона умрло седам особа, а заражено је више од 200 људи.

“Кризни штаб ФМЗ у циљу сигурности ученика и наставника препоручује отказивање екскурзија и организираних школских путовања у Италију”, рекли су надлежном министарству.

У Министарству просвјете и културе РС су рекли да су затражили препоруку од Министарства здравља и социјалне заштите РС о извођењу ученичких екскурзија ван РС, односно БиХ, имајући у виду појаву новог вируса.

“Кад је ријеч о ученицима обољелима од вируса грипа, Министарство просвјете и културе прати ситуацију и поступиће у складу с препорукама надлежних институција”, рекли су у овом министарству.

У Министарству здравља и социјалне заштите РС су рекли да мјере отказивања или одлагања студентских путовања и екскурзија још неће донијети, али да ће јавност правовремено бити обавијештена о свим издатима мјерама.

Симптоми

– повишена тјелесна температура

– кашаљ

– отежано дисање.

Досад није забиљежено довољно информација које би послужиле за разумијевање начина преношења и клиничке слике манифестације новог вируса, а није познат ни извор новог вируса.

Преношење

Сумња се да се вирус корона најприје појавио код животиња па се вјеројатно проширио на човјека.

Иако је познато што је вирус корона и да узрокује упалу плућа, начин преношења још није познат. Сумња се да се шири капљичним путем – кашљањем, кихањем и говором, а раздобље инкубације износи и до 14 дана.

 

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img