spot_img
spot_img

На годишњицу катастрофе пријете нове поплаве

spot_img
spot_img

Пета година од катастрофалних поплава које су погодиле Босну и Херцеговину дочекана је овог маја упозорењима на могуће нове поплаве због обилних падавина, које се очекују нарочито од недјеље.

На могуће поплаве упозорио је Републички хидрометеоролошки завод РС, а упозорење се посебно односи на период од 12. до 14. маја.

Према прогнози, веома обилне падавине очекују се 12, 13, и 14. маја, а на сјеверу РС мјестимично ће пасти и више од 100 литара кише по метру квадратном.

Републичка управа цивилне заштите скренула је пажњу институцијама, колективима, надлежним службама и грађанима да активности безбједносно прилагоде метеоролошкој прогнози и да додатну пажњу обрате на имовину, поготово уз водотоке.

“Тек што смо се извукли из дугова за санацију штете настале прије пет година, чујемо да постоји опасност од још једне поплаве. Молимо надлежне да учине што се учинити може како би се исти сценарио спријечио. Иначе свака јача киша буди страх”, рекао је мјештанин насеља Лазарево у Бањалуци, чија је кућа била поплављена 2014. године.

Сви који су прегурали поплаве 2014. са зебњом се надају да се катастрофа неће поновити.

Добојлије које смо јуче срели на махом пустим улицама града због празника на питање да ли их је страх због најаве обилних падавина у наредним данима, казали су нам да их није страх јер ниво Босне још није критичан и поручују да “свака јача киша не значи и поплаву”.

Мирослав Милошевић, начелник Одјељења цивилне заштите у Градској управи Добој, изјавио је да се водостај ријеке Босне прати из сата у сат, те навео да је она у кориту и то у нивоу у каквом буде током љетних мјесеци.

“Босна је у плусу пет центиметара, а морала би да нарасте још 295 цм да би се прогласила редовна одбрана од поплава, а на 450 цм се почиње ванредна одбрана”, казао је Милошевић, те додао да се прати и водостај узводно, па је стање у Маглају слично као и у Добоју.

Обилне падавине које се очекују наредних дана, наводи Милошевић, сигурно ће утицати на повећање бујичних потока и рјечица, више него на ријеку Босну.

“Издаћемо препоруке у руралним подручјима шта да предузму у случају повећања потока и рјечица, а што се тиче Босне не може да угрози Добој”, тврди он.

У Цивилној заштити града Бањалука кажу да свакодневно прате прогнозе и водостај ријеке те да су у контакту са ХЕ Бочац.

“Тренутни доток у ХЕ Бочац је 126 кубика воде у језеру, а испушта се 250, што је нормално. Данас на сједници Штаба ћемо донијети одлуке, а сва материјално-техничка средства су исправна и биће стављена на располагање ако буде потребе, машина за пуњење врећа, чамци, пумпе и друга опрема”, рекао је јуче Младен Ћућун, шеф Одсјека за послове Цивилне заштите и професионалне територијалне ватрогасне јединице града Бањалука.

Душан Врањеш, шеф Одсјека цивилне заштите града Приједор, каже да када прогнозе буду поуздане, уводиће степене приправности према потребама.

У Федералном хидрометеоролошком заводу кажу да се јача киша очекује већ од недјеље, посебно у Крајини и у централном дијелу БиХ.

Казали су да ће због најављених падавина данас бити одржан састанак на њихову иницијативу, на којем ће бити и представници Агенције за водно подручје ријеке Саве, Федералног хидрометеоролошког завода и Федералног завода за геологију.

“Састанак је организован како би се на вријеме извршиле адекватне припреме и реаговало у случају обимнијих падавина и поплава”, казали су у Федералној управи.

Додали су да је Федерална управа још 2014. године, након поплава, извукла поуку и од тада се редовно припрема како би што боље одговорила у тим ситуацијама.

Подсјећамо, БиХ су у мају 2014. године задесиле поплаве, када су се због наглог топљења снијега ријеке излиле из корита и поплавиле скоро цијелу земљу, а најмање 21 особа је погинула, двије се воде као нестале, а на хиљаде су евакуисане из домова.

Укупна штета је процијењена на 67,4 милиона КМ.

Влада РС ће интервенисати

Жељка Цвијановић, предсједница РС, изјавила је да је Влада РС увијек интервенисала у случају поплава, те да ће тако бити и убудуће, било да је ријеч о штети на материјалним добрима, угрожавању усјева и било чега другог.

“У РС постоји увезан систем узбуњивања и обавјештавања када је ријеч о одређеним елементарним проблемима. Имамо и Цивилну заштиту, а и сви други су спремни да реагују када је потребно”, рекла је Цвијановћева.

Истакла је да све службе у РС раде синхронизовано и чине квалитетан систем.

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img