spot_img
spot_img

Камионџије из БиХ спремају кофере у нади да ће им Њемачка признати возачке

spot_img
spot_img

Права најезда професионалних возача из БиХ могла би да услиједи ако Њемачка одлучи да у скорије вријеме промијени свој однос према њима и коначно им призна возачке дозволе за камионе и аутобусе.

Бројни возачи који су тренутно у Словенији већ припремају папире да крену на рад у Њемачку, јер имају незваничне информације да ће то бити либерализовано и да ће моћи да раде и са возачким дозволама из БиХ, тврди предсједник Удружења превозника за међународни и унутрашњи транспорт РС Никола Грбић.

Званично је, ипак, стање у вези с положајем возача из БиХ и даље непромијењено.

– Имам фирму у Словенији. Недавно сам био тамо и добио информацију да се масовно возачи спремају да иду за Њемачку већ од 1. марта. С обзиром на то да је Њемачкој потребно много радника, укључујући возаче, они имају информације да ће Њемачка ријешити и питање признавања возачких дозвола из БиХ без полагања возачког испита тамо или нешто олакшати за ове категорије возача. Вјерујем да ће тако и бити, ако је то у интересу Њемачке. Њима ако треба возача, они ће то промијенити преко ноћи. Није то као код нас – истиче Грбић.
Испит

Истиче да се у Словенији с возачком из БиХ може радити као возач камиона, уз КОД 95, али да би се возило у Њемачкој мора се поново полагати возачки у овој земљи.

У Њемачкој је, наиме, возачку дозволу из БиХ за вожњу аутомобила или мотора могуће замијенити без полагања додатног теоријског или практичног испита, али исто не важи за остале категорије возачких дозвола, које користе професионални возачи камиона и аутобуса. То је регулисано Заједничком декларацијом надлежних министарстава БиХ и Њемачке о поступку замијене возачких дозвола из 2015. године.

По посљедњој информацији Министарства транспорта и комуникација БиХ, од тада се ништа није ни мијењало.

– Са наше стране покренута је иницијатива да се изврши допуна Зајеничке декларације на начин да она обухвати и остале категорије – БЕ, Ц, ЦЕ, Д и ДЕ и подкатегорије – Б1, Ц1, Ц1Е, Д1, Д1Е возачке дозволе, о чему треба да се постигне сагласност с надлежним органом Савезне Републике Њемачке. Наша иницијатива није добила подршку од њемачке стране – наводи се у одговору које је прије 6 дана Министарство транспорта и комуникација доставило на посланичко питање Јасмина Емрића из Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ.

Критеријуми

Они истичу да су њемачкој страни прослиједили све информације о измјенама прописа у БиХ у области безбједности саобраћаја и оспособљавања возача, као и упитник са свим релевантним информацијама, али без успјеха. Проблем су различити критеријуми.

– Након одговарајуће провјере предочене документације не може се допунити постојећа Заједничка декларација. Због важних високих критеријума према власницима возачких дозвола за теретна возила и аутобусе у Њемачкој, у погледу квалификације за професионалног возача, допуна Заједничке декларације предложеним категоријама возачких дозвола, нажалост, није могућа – наведено је у ноти Амбасаде Њемачке у Сарајеву из фебруара 2018. године.

И од тада се, кажу, ништа није промијенило, иако су се још неколико пута дипломатским путем обраћали Њемачкој са истом иницијативом, с обзиром на то да је то интерес држављана БиХ који живе у Њемачкој. Посљедњи допис упућен је лани у новембру, али одговор нису добили.

– Може се закључити да признавање преосталих категорија возачких дозвола искључиво и једино зависе од њемачке стране, која не показује спремност за то – наводе из овог министарства.

Перш: Пуно је непровјерених прича

Словеначки синдикалац који је специјализован управо за питања права професионалних возача, Борис Перш, упозорава да је пуно прича у вези са овим послом и у Словенији надувано и недовољно провјерено. Како истиче за Српскаинфо, он није још чуо да би политика Њемачке према возачима из БиХ могла бити либералнија, али је тачно, додаје, да бројни возачи који раде у Словенији годину дана или више траже могућност да пређу да раде у Њемачкој.

– Ствар је у томе да им се тамо обећавају плате по 3.500 евра, што је јако привлачно, али мало ко рачуна да је то бруто плата и да када плате порезе, који нису мали, остане им и мање од 2.000 евра. И онда се многи и враћају у Словенију да раде, јер им се више исплати. Други разлог зашто се многи из Словеније спремају у Њемачку је и то што након више од годину дана рада у Словенији брзо добију радну дозволу за Њемачку, па онда тамо оду, али након шест мјесеци морају полагати возачки испит – каже Перш из Независног синдиката радника Словеније.

 

 

 

 

(srpskainfo.com)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img