spot_img
spot_img

Једни кући, други у карантин: Нагло попуштање мјера у Федерацији унијело пометњу у цијелу БиХ

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Ако ових дана из иностранства кренете кући у Босну и Херцеговину и у земљу уђете преко граничног прелаза Дољани, идете у кућну изолацију, али ако, рецимо, уђете кроз прелаз у Градишки, директно морате у карантин на 14 дана.

Колико год звучало апсурдно, то су нова правила на граничним прелазима у БиХ.

У БиХ је до сада донесен низ мјера у циљу спречавања ширења пандемије корона вируса, а штабови цивилне заштите у Републици Српској и Федерацији БиХ до сада су, мање-више, били усклађени. Међутим, то се од прошле седмице промијенило.

Док је у Републици Српској још увијек свако вече на снази полицијски час, ограничено је кретање старијима од 65 година, обавезни су карантини на граници, а кретање ограничено и викендом, у другом ентитету ствари су сада нешто другачије.

Штаб цивилне заштите Федерације БиХ је прошле седмице ублажио мјере ограничења кретања грађана, донијете ради спречавања ширења вируса корона. У шест наредби укинути су полицијски час, који је на снази био 33 дана, обавезни карантин, а уз ограничења је дозвољено кретање старијима од 65 и млађима од 18 година.

Дакле, док у Српској сви морају у карантин, грађани с подручја Федерације БиХ, који у БиХ буду долазили из иностранства, ићи ће у самоизолацију. То значи да од тога на којем граничном прлазу уђете у БиХ зависи да ли ћете ићи кући или у карантин.

Тако од прошле седмице имамо ситуацију да се у два дијела једне земље примењују различите мјере, па се поставља питање како ће како ће ова опуштања утицати на стање заражених у БиХ, који има више од 1.500.

И док једни различите мјере у БиХ упоређују с кафићем у коме је у једном дијелу дозвољно пушење, а у другом не, иако између нема никаквих преграда и дим се свакако мијеша, начелник Федералног штаба цивилне заштите упозорава да ублажавање на значи и опуштање.

– Ублажавање мјера не значи да се грађани могу опустити. И даље се не смије окупљати, мора се држати социјална дистанца од два метра, а обавезно је носити и маску – поручио је Фахрудин Солак, додавши да процјењују да је ситуација добра и да су мјере ублажили на основу досадашњих података.

Министри скептични

С друге стране, министри здравља из оба ентитета сагласни су да је ова одлука преурањена и да би могла да угрози релативно добро стање у БиХ, када је у питању пандемија вируса корона.

Министар здравља ФБиХ, Вјекослав Мандић, није баш сигуран колико је паметно ново опуштање мјера. Он је за Н1 рекао да грађани овог ентитета требају озбиљно схватити пандемију корона вируса и не опуштати се усљед ублажавања мјера забране.

– Федерално министарство здравља није донијело препоруку и можда је требало наћи неку другу солуцију, али ми нисмо о томе расправљали и мислим да је то требало постепено ублажавати. Федерална управе цивилне заштите је донијела такву мјеру, али се надам да су имали аргументе – рекао је министар говорећи о полицијском часу.

Министар здравља и социјалне заштите Републике Српске Ален Шеранић поручио је да ће Српска учинити све што је у њеној моћи да сачува здравље становника након што су федералне власти донијеле, како каже, лошу одлуку да укину карантине на граничним прелазима.

Шеранић сматра да ова одлука федералних власти није добра, првенствено с аспекта контроле лица која долазе из иностранства.

– Чули смо и амбасадора Кине у БиХ Ђи Пинга, који каже да је и за ову азијску земљу тренутно највећи изазов контрола увезених случајева – рекао је Шеранић.

Он је додао и да је Свјетска здравствена организација кроз својих шест препорука у вези с ублажавањем мјера као једну истакла адекватан начин контроле границе.

– Мислим да није требало ићи на овакав начин са овом врстом одлуке, али колеге у Федерацији вјероватно знају зашто су то чинили – рекао је Шеранић.

Стевандић: Луд и неодговоран потез

Оштрији од њега био је шеф Тима за праћење мјера и препорука Републичког штаба за ванредне ситуације Ненад Стевандић.

Он сматра да је одлука Федерације БиХ да укине карантин и полицијски час “луд и потпуно неодговоран потез, који нема покриће у струци“.

Навео је да су прошле кључне двије седмице у борби с вирусом корона, а да предстоји “силазна рута”, коју може да поквари само неозбиљност, као што је поменута одлука федералних власти, те додао да је уочљив раст броја људи који долазе након васкршњих празника.

– Када је тај промет појачан ФБиХ је донијела мјере да укида полицијски час и карантине. Све то у моменту када смо на прагу да уђемо у силазну фазу платоа епидемије. То је луд и потпуно неодговоран потез, нема покриће у струци и епидемиологији – навео је он, додавши да су мјере у ФБиХ донесене без икакве консултације, те да ће Српска почети с укидањем карантина када то почну да раде у Словенији и Хрватској.

Ублажавање мјера у Федерацији БиХ критиковао је и члан Предсједништва БиХ, Милорад Додик.

– Имате ситуацију да онај ко уђе у РС на прелазима иде у карантин, а онај који уђе у ФБиХ иде на кућно лијечење, што је довело до конфузије. Мислим да није добро што су федералне власти овако напрасно одлучиле, без координације с нама, о томе како то завршити – поручио је Додик.

И док се једни радују говорећи да ће за 1. мај на роштиљање на територију ФБиХ, а други критикују попуштање мјера у Федерацији, многи се питају шта је разлог наглог попуштања и да ли има везе с надолазећим вјерским празницма.

Иако су надлежни поручили да Исламска заједница БиХ има разрађен план у случају ублажавања мјера, те да нема јавног окупљања у вјерским објектима, многи тврде да постоји могућност да се и та одлука коригује средином маја. Тако је у питање поново доведена вјера за вријеме пандемије, око које је било полемике и у Српској, иако је полицијски час било на снази и на дан Васкрса.

Кризни штаб на нивоу БиХ

Неуједначене мјере су ових дана створиле конфузије код грађана БиХ, поготово код људи који раде у ФБиХ, а живе у Српској или обрнуто. Све то би се, тврде стручњаци, могло избећи да постоји Кризни штаб на нивоу БиХ.

– Требао би да постоји Кризни штаб на нивоу БиХ који би одређивао неке глобалне мјере, посебно везано за дужину останка у карантину и дужину трајања полицијског часа. Мјере нису били исте ни раније, када је карантин у РС трајао 14 дана, а у ФБиХ 28, међутим сада је он укинут. Проблеми ће настати јер се не могу затворити границе између Републике Српске и Федерације као што то можемо према другим државама – рекла је за Српскаинфо аналитичарка Ивана Марић.

Иако би могли настати проблеми, Марићева сматра да ово неће пуно утицати на погоршања ситуације у БиХ, јер су грађани схватили о чему се ради.

– Мислим да се ситуација полако стабилизује, да неће бити погоршањ, али опет, нико не може са сигурношћу да каже шта и како ће се даље дешавати – рекла је Марићева.

 

 

 

 

 

(srpskainfo.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img