spot_img
spot_img

Грађани БиХ међу најпесимистичнијима у свијету

spot_img
spot_img

Око 80 одсто грађана БиХ не вјерује у боље сутра, због чега су се њени становницие нашли на трећем мјесту најпесимистичнијих народа у свијету.

Foto: satro.info

Ово је показало недавно истраживање агенције “Gallup International”, по коме су од становника БиХ песимистичнији само Италијани и Грци.

Анализа ове агенције показала је да, генерално посматрано, чак 38 одсто грађана не вјерује да ће 2018. година бити успјешнија од претходне, док 20 одсто вјерује у боље сутра. Остали сматрају да ћемо, по принципу иста мета – исто одстојање, остати ту гдје јесмо што је, како кажу стручњаци, такође песимистично виђење будућности.

У економски просперитет БиХ вјерује свега 13 одсто њених грађана, 40 одсто је мишљења да ће беспарица бити још већа, а 47 одсто је став да се ни у овој години нећемо помјерити са мртве тачке.

Дакле, чињеница је да прича власти о расту индустријске производње, извоза или БДП, није уродила плодом, односно, умањила песимизам грађана да ћемо и у 2018. само животарити.

Ништа чудно, с обзиром на чињеницу да многе незапослене и пензионере у животу одржава бесплатан оброк из јавне кухиње или кора хљеба из неког контејнера. С друге стране, више од трећине укупне радне снаге својим примањима једва може да осигура тек голо преживљавање.

О стандарду пензионера сувишно је и говорити, с обзиром на чињеницу да већина њих пензијама једва успије да се снабдје лијековима, плати режије и купи довољно брашна и макарона.

Економиста Зоран Павловић наглашава да податак поменутог истраживања о преко 80 одсто песимистичних грађана у БиХ и те како подудара са реалношћу.

– Статистика о економском просперитету је као бикини који више покрива, него што открива. Раст БДП од два-три одсто био би добар резултат за Шведску или Немачку, али не и за БиХ, за коју је ово бесмислено повећање. Кад отворе фрижидер и новчаник, грађанима је јасно како живе, па не чуди што је велика већина без икакве наде у боље сутра – каже Павловић.

Према његовим ријечима, економска ситуација у БиХ је више него лоша, јер не постоји стратегије развоја и инвестирања у реални сектор.

– Нема никакве визије економског развоја, стимулисања малог и средњег бизниса, запошљавања. Све чиме се наша власт бави је задуживање – иситче Павловић.

Социолози објашњавају да је песимизам великог броја грађана последица општег стања у друштву.

– Од завршетка рата у БиХ нема никаквог озбиљног друштвеног помака. Економски ресурси су у рукама малог броја људи, а грађани им немају приступа. Нема запошљавања и кориштења средстава за опште добро. Суочавамо се са озбиљним социјалним проблемима, односно класном, слојно, националном, вјерском подјељеношћу – каже социолог Иван Шијаковић.

Додаје да песимизам грађана додатно учвршћује чињеница да БиХ у свему заостаје за окружењем, односно да је у свим истраживањима последња. – Док наше комшије иду ка Европи, ми се враћамо у средњи вијек. Кад се све узме у обзие, не чуди што је више од 80 одсто грађана песимистично и што људи масовно одлазе са ових простора – наглашава Шијаковић.

То потврђују и званичне статистике, према којима је број радних дозвола које су грађанима БиХ издале Њемачка и Словенија – државе у које најмасовније бјеже људи са ових простора, лане је, у поређењу са 2013, порастао за више од десет пута. С друге стране, подаци из више различитих извора показују да БиХ годишње укупно напусти око 35.000 људи.

Страх од губитка посла

Резултати истраживања Балкански барометар за прошлу годину, показали су да је, у поређењу са земљама региона, страх од незапослености убједљиво највећи у БиХ. Ријеч је о истраживању мишљења грађана и привредника о ситуацији у региону, које је показало да у БиХ чак 73 одсто људи страхује да ће изгубити посао.

– Грађани ове државе су, такође, најнезадовољнији економском ситуацијом, а и највише су песимистични. У БиХ влада и велико неповјерење у власти, којима не вјерује чак 82 одсто грађана – наводи се у истраживању.

 

 

 

 

(blic.rs/satro.info)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img