spot_img
spot_img

Да ли су средства за аутопут кредит или донација?

spot_img
spot_img

Само седам дана од састанка у Истанбулу у БиХ стигла је делегација из Турске како би урадила анализу у вези с изградњом предложених траса аутопута Сарајево-Београд. Истовремени разговори биће вођени и са надлежнима у Србији.

Приједлози јасно дефинисани. Сарајево и Београд повезаће двије руте, једна преко Тузле, друга преко Вишеграда, договорено је то на прошлоседмичном састанку Ердогана, Изетбеговића и Вучића. Након сутрашњих састанака требало би бити познато више детаља о самој градњи и финансирању.

“Имамо прилику да видимо оба пројекта, оба крака да се спајају са главним градом. С једне стране имате источну Босну која се спаја с коридором 11 који пролази кроз цијелу Србију, а друге стране с коридором Vc. Имате сјеверну Босну, односно тузланску регију која се спаја с коридом Vc и са луком Брчко и са сјеверном БиХ, и са Србијом и са Хрватском у том дијелу”, каже министар Јуско.

Вриједност пројекта је првобитно процијењена између 800 милиона и милијарду евра. Да је пред БиХ, односно ентитетима, још много посла став је државног заступника Момчила Новаковића. Каже како још није познато да ли ће Република Турска донирати средства за изградњу или је ријеч о кредиту.

“Тако да ја мислим да се мало преамбициозно изашло са ставом да је ово готова ствар. Пуно ће се ово још компликовати и ваљати док се дође до коначног рјешења, а кад дођемо до коначног рјешења онда слиједи законодавни поступак који ће трајати 2-3 године док се ријеше имовинско односи и све остало”, истиче Момчило Новаковић, заступник НДП-а у ПСБиХ.

Техничка делегација из Турске мора обићи и терен, а све би могло трајати наредне двије године, што доводи до закључка да се реализација пројекта не може очекивати прије треће деценије овог вијека.

“Треба се изаћи на терен дословно сваки квадратни метар једне и друге дионице обићи, видјети колико је то тунела, колико је мостова, потенцијалних клизишта, кроз колико дионица и једна и друга пролазе кроз приватна земљишта гдје се треба извршити експропријација. То изискује доста посла, не толико друго да кажемо да ће то потрајати 5-6 година, али ево струка је рекла да би иницијално то требало да траје двије године”, додаје Јуско.

Кантонални премијери Тузле Бего Гутић и Сарајева, Елмедин Конаковић, очекују позитивне економске ефекте градње на одабраним дионицама.

“Показале су све студије да је ТК као најмногољуднији кантон, односно ова регија, заједно с Брчком, са Бијељином, најмногољуднија регија, да је то индустријски најпотентнији дио БиХ и због тога је било логично да та траса аутопута Београд-Сарајево, управо иде овом дионицом”, каже Гутић.

“Ангажовање домаће радне снаге, механизације, грађевинске оперативе и све је оно што утиче генерално на БДП, на наше повећане приходе и све активности када је ријеч о цестоградњи апсолутно поздрављамо и било који дио БИХ да повезују они у коначници на јединствени рачун трезора генеришу неке нове приходе или у директним приходима то раде према кантонима и локалној заједници”, поручује Конаковић.

Интерес грађана БиХ је квалитетна инфраструктура и цесте. А свим актери овог пројекта сагласни су да је осим економске и привредне стране за регију важна и она политичка.

 

 

 

 

(N1)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img