spot_img
spot_img

Цијене горива поново дивљају

spot_img
spot_img

Иако је у протеклих неколико седмица дошло до пада цијена на бх. бензинским пумпама, такав тренд се није дуго задржао, већ је у данима иза нас забиљежено ново поскупљење нафтних деривата.

Наиме, подаци Спољнотрговинске коморе БиХ показују да смо прошле седмице, у просјеку, бензин 95 плаћали 2,26 КМ, док је 98 био десет фенинга скупља, а дизел 2,31 КМ по литру.

Прошлонедјељни цјеновници знатно су папренији у односу на седмицу раније, када смо бензин 95 плаћали 2,16, 98 је коштао 2,31 КМ, а дизел 2,26 КМ.

У ФБиХ је, како нам је потврђено из Федералног министарства трговине, дизел јуче коштао 2,33 КМ, а за БМБ 95 је било потребно издвојити 2,31 КМ/л.

Када је ријеч о РС, прометници кажу да прецизне податке немају, те да све зависи од продајног мјеста и низа других фактора. Нафтни прометници истичу да је, када је ријеч о наредном периоду, незахвално прогнозирати трендове у цијенама.

“Комплетне количине горива увозимо јер немамо своју производњу. Стога прогнозе не можемо давати пошто цјеновници код нас зависе од стања на свјетском тржишту, али и рафинерија у окружењу”, рекли су за “Независне” из Групације за промет нафтом и нафтним дериватима у Привредној комори РС.

Са друге стране, у удружењима за заштиту потрошача не могу се помирити с чињеницом да гориво поскупљује.

“Били смо свједоци свих ових година да свако поскуљење горива има домино ефекат на све намирнице”, појашњава Зоран Петош, пројектни координатор у Удружењу грађана ДОН Приједор.

Према његовим ријечима, код нас је, нажалост, формирање цијена слободно и на то се не може утицати.

“Али, генерално, свако поскупљење је удар на буџете грађана јер се, као што смо рекли, цијене горива одразе и на друге производе. Највише ту испаштају пензионери, који сваку своју марку распореде, као и незапослени грађани, те они који раде, а оптерећени су кредитима”, рекао је Петош у изјави за “Независне”.

Разлога за оптимизам немамо јер су агенције јуче јавиле да су цијене нафте и на свјетском тржишту у порасту, након што је из Организације земаља произвођача и извозника нафте (ОПЕЦ) сугерисано да ће задржати мјеру смањења производње, која је допринијела да ове године цијене достигну више нивое.

У Лондону је цијена сирове нафте брент из Сјеверног мора порасла за 90 центи, или 1,3 одсто, и сада је 73,11 долара по барелу.

У Њујорку је цијена барела свијетле сирове нафте већа за 71 цент, или за 1,1 одсто, и износи 63,47 долара.

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img