spot_img
spot_img

БиХ очекују озбиљни проблеми са високим водостајем

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

“Не желим ширити панику, али мислим да велики дио БиХ, западне Србије и значајне дијелове Хрватске очекују озбиљни проблеми са високим водостајем ријека попут: Уне, Сане, Босне, Врбаса, Саве, притока Дрине и Колубаре.”

Написао је ово Марко Чубрило, који има дугогодишње искуство у прогнозирању времена, на свом Фејсбук профилу те позвао становнике нашег региона на опрез.

– Јутарња ажирирања модела су нажалост само потврдила проблематичност и озбиљност ситуације које је највероватније пред нама. Сада оба модела виде сценарио при којем би у суботу увече већа количина влажног и нестабилног ваздуха прешла преко Алпа, а доласком ове ваздушне масе над Јадраном би се покренула секундарна циклогенеза. Док су јуче поједини прорачуни модела, посебно ECMWF-а давали трачак наде јер су симулирају јужнију путању циклона што би регион поштедило огромне количине кише, барем у некој мери, бојим се да послије јутарњег ажуирања простора за такву синоптику сада има јако мало или га уоште више и нема – наводи Чубрило.

Оба модела, додаје, виде споро-покретан циклон који би од наредне недјеље па барем до наредног четвртка или петка над нашим дијелом Европе условљавао кружење велике количине влажног и нестабилног ваздуха.

– Положај циклона који би се преко сјеверног и средњег Јадрана полако измјештао на сјевероисток омогућава систему нерекидно повлачење велике количине влажног ваздуха са Јадранског, Јонског и Тиренског мора. Та влага би се у источној висинској струји пребацивала ка региону и посљедњи пут када се нешто овако приближно десило дошло је до катастрофалних поплава 2014. Да будем искрен, јутарње ажурирање ECMWF-а ме је заиста зачудило јер нисам очекивао овако високе акумулације, модел над већим дијелом средишње, источне и западне БиХ симулира вриједности између 130мм и 300мм талога, са том разликом што је зону падавина преко 200мм талога знатно проширио, а зону акумулације преко 100мм проширио и над дијелове источне Хрватске, западне и сјеверозападне Србије – наводи он.

Такође, очекивана акумулација се значајно повећала над већим дијелом Јадрана, западне Хрватске као и над сјевером Србије те већим дијелом Војводине.

– Не желим улазити у детаље синоптике, то сада није толико значајно, оно што је у овом моменту кључно је да људи почну припреме за евакуацију из потенциљно угрожених предијела. Не жалим ширити панику, али мислим да велики дио БиХ, западне Србије и значајни дијелови Хрватске очекују озбиљни проблеми са високим водостајем ријека попут: Уне, Сан, Босне, Врбаса, Саве, притока Дрине и Колубаре… Уз то треба очекивати нагла, бујична изливања мањих ријечних токова у брдско-планиским предијелима и активирање клизишта – пише Чубрило.

Треба, савјетује он, направити план измјештања покретних добара, старијих и немоћних, стоке те свега што је тешко страдало 2014, када је евакуација наређена прекасно.

– Чак и да нисте у зони огромне количине кише, водостај ријека које се водом хране из БиХ, попут Саве, ће бити у наглом порасту и када Сава не буде могла да прими набујале притоке, попут Колубаре 2014, слиједи изливање тих мањих ријека. Војводина у Србији и Славонија у Хрватској за сада нису директно угружене, Дунав се сигурно неће изливати, али Драва би могла представљати проблем на истоку Славоније. Ови предијели могу да очекују подизање подземних вода, појаву воде у гаражама, подрумима, њивама и то такође може имати озбиљне посљедице, али ни близу као оне које би са оваквом количином кише биле неизбјежне над већим дијелом БиХ. Још увијек има просрора барем за смањење тотала, тако да не треба улазити у панику јер има још три до четири дана до критичног периода, али припреме и то озбиљне свакако препоручујем – закључио је Чубрило.

 

 

 

 

(srpskainfo.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img