spot_img
spot_img

Апсурдне ставке у огласима: Информатичарима траже доказ о познавању рада на рачунару

spot_img
spot_img

Огласи за посао гдје се лицима са звањем професора информатике и рачунарства траже докази о познавању рада на рачунару, као и они гдје се професорима енглеског језика траже докази о активном познавању енглеског језика нису ријеткост, иако су апсурдни.

“Уз пријаву на конкурс кандидати прилажу копије дипломе о завршеној школској спреми, увјерење о положеном стручном испиту, увјерење о радном искуству и доказ о активном знању енглеског језика”, стоји у једном огласу на интернету.

Тражење доказа о активном знању енглеског језика у поменутом огласу не би било ништа чудно да се на исти не могу пријавити и свршени студенти студијског програма енглески језик и књижевност, те да они нису изузети.

С.М., професор информатике из Брчког, казао је да су му приликом конкурса за посао за мјесто вишег стручног сарадника аналитичара у полицији Брчко дистрикта тражили да има доказ о познавању рада на рачунару.

“Иако сам приликом конкурса за ту позицију приложио диплому професора информатике, на тестирању су ми тражили доказ о познавању рада на рачунару. Сва срећа па сам код себе имао индекс те сам могао да покажем да сам положио одређене предмете, иначе бих био дисквалификован”, нагласио је он.

Невен Акшамија, директор Агенције за државну службу БиХ, тврди да се лицима која су завршила енглески језик и књижевност, као и онима који су завршили информатику или неки од смјерова из којих се види да су информатички образовани, не траже докази о познавању рада на рачунару или енглеског језика.

“Код наведених смјерова је диплома о завршеној школској спреми доказ о познавању енглеског језика или познавању рада на рачунару. Дешава се да доказ о познавању нпр. рада на рачунару не достави лице које је завршило неки од смјерова на Природно-математичком факултету јер сматра да се подразумијева да познаје рад на рачунару”, истиче Акшамија за “Независне”.

Додао је да се, уколико је неко нпр. математичар, не мора обавезно значити да познаје и рад на рачунару, те да таква особа мора доставити потребан доказ.

У агенцији Посао.ба казали су да у досадашњој пракси нису имали случајева гдје су за лица која посједују диплому професора информатике или енглеског језика послодавци тражили доказ о познавању енглеског језика или рада на рачунару.

В.Т. из Градишке је казала да су њеној познаници приликом конкурса за посао тражили доказ о познавању рада на рачунару иако је завршила информатику.

“Зар није поражавајуће то што од дјевојке која је била врстан студент на државном факултету траже доказ о познавању рада на рачунару? Стално траже неке папире на конкурсима, а на крају често пресуди штела”, казала је В.Т.

У агенцији “Спектар” су рекли да нису имали таквих случајева јер, како кажу, њихови клијенти имају могућност да самостално провјере све способности кандидата који се пријављују.

 

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img