spot_img
spot_img

Ана Гајић: брчанска принцеза спорта Републике Српске

spot_img
spot_img

Одбојкашица Ана Гајић најбоља је спортисткиња Републике Српске у 2017. години. Ову одлуку једногласно је донио стручни жири 63. Избора десет најбољих спортиста који традиционално организује „Глас Српске“, а уједно је добила и највише гласова публике.

Гајићева је награду заслужила одличним играма у дресу вишеструког узастопног освајача свих трофеја на домаћој сцени Бимал Јединства, а ове сезоне је са својим клубом осјетила атмосферу Лиге шампиона, а сада је наставила такмичење у ЦЕВ купу.

– Заиста нисам очекивала овакво признање, а била сам почаствована и номинацијом Одбојкашког савеза РС за ову награду. Потрудићу се да оправдам звање најбољег спортисте, што је велика обавеза. Жељела бих да захвалим свом клубу и породици, јер без њих ово ништа не би било могуће – рекла је Гајићева.

Награду брчанској „принцези“ која је рођена у Гацку 1994. године уручио је предсједник овогодишњег жирија, прослављени кошаркаш Ненад Крстић.

Друго мјесто заузео је пливач Никола Бјелајац, који није могао да присуствује манифестацији у Банском двору, јер учествује на Европском првенству у Копенхагену, док је трећи биатлонац Младен Плакаловић. Учесник Зимских олимпијских игара у Ванкуверу и Сочију изборио је наступ и на Играма које ће фебруара 2018. године бити одржане у Пјонгчангу. Послије троје најбољих слиједе кајакаш Дарко Савић, атлетичарка Младена Петрушић, рукометаш Ђорђе Ћелић, ватерполиста Срђан Стевандић, џудиста Борислав Богданић, стонотенисерка Сања Милојица и боксер Дашо Симеуновић.

Осим десет најбољих, додијељене су и награде у још десет категорија. Титула најбољег спортисте из Републике Српске, награде која је установљена ове године, отишла је у руке свјетског првака у џуду Немање Мајдова. Момак из Источног Сарајева покорио је свијет у Будимпешти у кимону Србије и заслужио награду испред одбојкашица које су освојиле европско злато Тијане Бошковић и Бранкице Михајловић, те сребрног кошаркаша Огњена Кузмића.

За најбољег тренера проглашен је шеф стручног штаба Фудбалског клуба Крупа Слободан Старчевић, док су титулу амбасадора спорта понијели вршилац дужности селектора фудбалске репрезентације Србије Младен Крстајић и кошаркашки тренер Зоран Микеш, који биљежи одличне резултате у Румунији. Једна плакета за допринос и развој специјалних и паралелних веза РС и Србије по традицији отишла је у руке предсједнику жирија Ненаду Крстићу, а због одличне сарадње у години на измаку заслужили су је и одбојкашки савези Србије и РС, те ресорна министарства за спорт Србије и Српске. Дугогодишњи спортски радници у пливању и атлетици Милан Јејинић и Славко Копривица добили су плакете за допринос и развој спорта, док је плакета за спортски догађај године припала Ватерполо клубу Бањалука који је био домаћин квалификационог турнира Лиге шампиона. Најбољи спортиста у конкуренцији инвалидних лица је члан ККИ Врбас Драган Сикима, док је повеља за изузетан подухват године отишла у руке ски-инструктора Игора Божића, који је слијепе хероине Тању Латиновић и Наташу Арсеновић научио да скијају. Плакета „Гласа“ постхумно је додијељена породици тениског визионара Милана-Мише Радаковића, човјека који нас је напустио у фебруару ове године и човјека који је био синоним за бањалучки тениски челенџер.

1. мјесто

Ана Гајић (одбојка)

Дјевојка из Гацка другу сезону носи дрес ЖОК Бимал Јединство, које годинама доминира на домаћој сцени. Одличним играма Гајићева је заслужила номинацију ОС РС, с обзиром на то да је водила Бимал Јединство до дупле круне, а уједно је постала и најбоља одбојкашица Српске. Круна на годину је наступ у Лиги шампиона и улазак међу десет најбољих спортиста. Одлично се снашла у новој средини, јер су је нове колегинице прихватиле на најбољи начин. Она је и члан репрезентације БиХ која је први пут била побједник турнира у првом кругу квалификација за ЕП.

2. мјесто

Никола Бјелајац (пливање)

Вишеструки власник рекорда РС и БиХ на кратким дионицама ове сезоне имао је много разлога за задовољство. Изборио је наступ на Свјетском првенству у Будимпешти, гдје је на 50 слободно завршио на 64. мјесту у конкуренцији више од 100 такмичара, а ових дана је учесник Европског првенства у малим базенима у Копенхагену. У поменутој дисциплини испливао је нови сениорски рекорд БиХ, који је сада 22,84 секунде, а то вријеме је брже од олимпијске норме за Рио 2016. године. Ове сезоне је побјеђивао и најбољег српског пливача Велимира Стјепановића.

3. мјесто

Младен Плакаловић (скијање)

Име Младена Плакаловића је већ годинама синоним за скијашко трчање и биатлон на овим просторима. У Српској и БиХ одавно нема конкуренцију, па је тако било и ове године, а имао је доста успјеха на међународном плану. Као најзначајнији резултат истиче се пето мјесто на Славик купу у Словачкој. „А“ норма за Свјетски куп је један од резултата испод 60 ФИС бодова, а Младен их има три. Изборио је А норму за Зимске олимпијске игре у Пјонгчангу и нада се да ће путовати у Јужну Кореју, што би му био трећи пут да наступи на највећој зимској спортској сцени.

4. мјесто

Дарко Савић

Када се спомене кајак, одмах се помисли на члана Врбас м:тела који доминира у овом спорту посљедњих неколико година. Поновио је одличне резултате и ове године, шампион је БиХ у спусту, спринту и слалому, узео је сребро на трци „Матија Љубек“ у Загребу на 1.000 метара. Освојио је треће и осмо мјесто на тркама Еврокупа, док је на Свјетском првенству на мирним водама био девети, а на Мундијалу на дивљим водама заузео 17. мјесто. На финалу Еврокупа у спринту био је четврти, док је ЕП завршио на 13. позицији. Што се тиче Свјетског купа у Њемачкој, заузео је десето мјесто.

5. мјесто

Младена Петрушић (атлетика)

Чланица Атлетског клуба Гласинац резултатима у 2017. години завриједила је улазак међу десет најбољих спортиста, као и двије од три посљедње године, а највећи успјех постигла је освајањем златне медаље у седмобоју на првенству Балкана. Поред тога, успјешна је била на домаћин такмичењима, па је постала нови шампион БиХ на 100 метара са препонама на отвореном. У дворани је шампион БиХ на 60 метара са препонама, скоку увис и петобоју. Што се тиче РС, без премца је у скоку увис на отвореном. Због одличних резултата члан репрезентације БиХ је већ десет година.

6. мјесто

Ђорђе Ћелић (рукомет)

Капитен Рукометног клуба Борац м:тел један је од најзаслужнијих што је титула првака БиХ послије годину поново у витринама највећег клуба на овим просторима.

С обзиром на то да је готово сваку утакмицу играо по 60 минута и да је први пут са капитенском траком око руке дошао до круне, истиче да му је ово најважнија титула у каријери.

Сама номинација Рукометног савеза РС за избор десет најбољих за њега је велика част, а улазак међу десет најбољих је нешто што је одувијек сањао, с обзиром на то да су многи бивши рукометаши Борца раније освајали прва мјеста.

7. мјесто

Срђан Стевандић (ватерполо)

Члан Ватерполо клуба Бањалука је већ осам година. Прошао је све селекције клуба, да би израстао у најбољег играча и вођу генерације која годинама доминира у ватерполу БиХ. Већ трећу сезону Бањалука игра у Првој Б лиги Србије, што је према Стевандићевим ријечима велика ствар за њих јер имају прилику да уче од бољих играча. ВК Бањалука је ове године била домаћин претквалификационог турнира Лиге шампиона, гдје су још наступили Синтез, Тераса, Портуенсе и ОСЦ из Будимпеште, што је велико искуство за момке које предводи Слободан Граховац.

8. мјесто

Борислав Богданић (џудо)

Члан Џудо клуба Младост из Котор Вароша памтиће годину на измаку као најуспјешнију у каријери јер је постао шампион Српске и БиХ у категорији до 100 килограма, чиме сам стекао право наступа на првенству Балкана у Скопљу. Тамо је успио да се домогне бронзаног одличја. Осим тога, био је седми на Еврокупу у Сарајеву, елиминисан је у другом колу европског шампионата, док је на турниру у Лакташима „Меморијал Синиша Вукелић“ био трећи. На татами је први пут стао као 12-годишњак, када га је у просторије ЏК Младост довео отац и од тада траје љубав без граница.

9. мјесто

Сања Милојица (стони тенис)

Чланица Стонотениског клуба Приједор резултатима је заслужила другу номинацију Стонотениског савеза РС, а први пут се нашла међу десет одабраних. У овој години освојила је титулу сениорске шампионке РС, а друго мјесто у БиХ, гдје је у финалном мечу поражена са 3:4. Као капитен екипе предводила је приједорске стонотенисерке у прошлом првенству Лиге БиХ до другог мјеста, на којем се налазе и у новој сезони. Већ је потврдила да је у доброј форми, јер је и ове сезоне у самом врху стоног тениса на овим просторима. Стандардна је чланица репрезентације БиХ.

10. мјесто

Дашо Симеуновић (бокс)

Капитен Боксерског клуба Радник из Бијељине већ дуго је неприкосновен у категорији преко 91 килограма и седам година узастопно је шампион БиХ у различитим узрасним категоријама. Ове сезоне успјешно је одговорио изазову у Регионалној лиги, гдје је остварио скор 9:1, а његов клуб налази се надомак титуле првака. Осим наступа у овом такмичењу, био је успјешан и на међународним турнирима, јер је освојио медаљу у Сарајеву, остварио побједу на смотри у Будимпешти. Млади боксер је додао да је за њега велико признање што је опет међу кандидатима за најбољег спортисту Српске.

Кнежевићу награда „Лимун Папић“

Престижно признање за најбољег спортског новинара године отишло је у руке Андреја Кнежевића. Новинар Алтернативне телевизије из Бањалуке постао је други члан ове медијске куће који је добио ово признање након Јоване Кецман. Кнежевић од 2014. ради на АТВ-у, гдје обавља функцију уредника.

– Био сам веома изненађен када сам сазнао да ћу добити „Златно перо – Лимун Папић“ и дефинитивно нисам очекивао да ћу баш ја бити изабран. Хвала „Гласу Српске“ јер није мала ствар добити награду која носи име славног Лимуна Папића – рекао је Кнежевић.

Жири

Осим Ненада Крстића, чланови жирија ове године били су прослављени спортисти, а данас спортски радници Горан Малић и Радиславка Рачић, помоћник министра породице, омладине и спорта РС Драган Јаћимовић, те уредници спортских редакција РТРС-а, „Независних новина“ и „Гласа Српске“ Драган Новаковић, Горан Караћ и Душан Репија. На челу Организационог одбора налази се предсједник Народне скупштине Републике Српске Недељко Чубриловић.

Перспективни

У склопу манифестације „Гласа Српске“, Министарство породице, омладине и спорта Републике Српске уручило је 12 награда перспективним спортистима. Њих су ове године добили Сра Лучић (атлетика), Урош Мучибабић (кик-бокс), Милица Карановић (теквондо), Вук Елез (џудо), Илија Крунић (одбојка), Бранко Ковачевић (стрељаштво), Снежана Марковић (стони тенис), Душан Мачкић (кајак), Павле Дујаковић (карате), Јована Илић (рукомет), Марко Ковачић (пливање), Горан Ристић (сједећа одбојка).

 

 

 

 

(glassrpske.com)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img