spot_img
spot_img

“Ако се ситуација додатно искомпликује, могуће јаче мјере”

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Уколико се ситуација са вирусом корона буде додатно усложњавала услиједиће рестриктивније мјере, не само у Херцеговини, већ и у цијелој Републици Српској, зависно од локалних заједница и жаришта која потенцијално могу да избијају.

Ово је закључено у Требињу, на састанку министра здравља и социјалне заштите Алена Шеранића са начелницима и представницима општина и града источне Херцеговине, као и директорима здравствених установа регије Старе Херцеговине.

Напомињући да се ситуација у источној Херцеговини у посљедње вријеме усложњава, министар Шеранић је казао да је нормална и ситуација да се повећава број лица у ризику да оболе од средње тешких и тешких компликација ове болести, па је тренутно и ситуација другачија него је то ствар у остатку Републике Српске.

“Ми пратимо број лица која су у болницама, због чега ја и јесам тренутно овдје, али ситуација варира од подручја до подручја, па се дешавала и ситуација у Модричи која је локализована, ситуација у Добоју, гдје је доста мањи број обољелих, па смо имали ситуацију са Костајницом, Приједором, па се и тамо снижава број пацијената, тако да је то начин ширења вируса, али се ситуација ипак држи под надзором”, казао је Шеранић, истичући да се здравствени радници распоређују по терену.

У томе контексту је објаснио да ће се и здравствени радници у Херцеговини распоређивати гдје буду потребни и најавио да ће се у том смислу помоћи љубињском Дому здравља, а да се кроз реорганизацију рада помаже растерећењу оних здравствених установа које су тренутно препуне, попут Болнице Требиње, док ће се само грађанство едуковати и добијати упутства о понашању преко медија.

“Директор Болнице Невесиње је задужен да уради један пресјек могућности старог објекта болнице, како би заједно сагледали шта је потребно да се тај објекат стави у функцију будуће COVID болнице и да сагледамо како обезбиједити људство за ту врсту рада, јер би она била регионалног карактера, у наредној сезони од октобра до априла”, казао је министар Шеранић, додавши да ће у свим локалним заједницама Српске бити урађена процјена ризика од овог вируса, док ће локални кризни штабови пратити ситуацију у вези са изолацијом и евентуално, након укидања карантина, формирати нове за лица која немају услове за самоизолацију.

Градоначелник Требиња Мирко Ћурић је истакао спремност на сваку врсту сарадње свих херцеговачких локалних заједница, које су и до сада дјеловале компактно.

“Ми смо и на овом састанку закључили да је ситуација праћена у најбољем могућем виду на подручју Херцеговине и проводили мјере са републичког нивоа, али смо свјесни да можемо на нивоу својих заједница донијети и рестриктивније мјере, што ћемо у наредном период процјењивати”, казао је Ћурић, напомињући да је у Требињу примијетан и велики број туриста који се такође морају упознавати са свим донесеним мјерама.

Директор Универзитетске болнице Фоча Радмил Марић је напоменуо да је здравствени систем у Републици Српској недјељив и да једнако помаже свима.

“Ми имамо одређен број тестова и никада нисмо прекидали тестирање, а спремни смо и да примимо све оне пацијенте којима буде неопходна помоћ, док је на нама да се сналазимо на који начин то да радимо, и поред редовног система здравствене заштите коју обезбјеђујемо”, казао је Марић.

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img